Jak probíhá test na okultní krvácení?

Čeká vás test na okultní krvácení? Jestliže toto vyšetření podstupujete poprvé, možná máte lehké obavy a také spoustu otázek. Obojí pomine po přečtení našeho článku. Prozradíme vám, jak test na okultní krvácení probíhá a na co byste se měli připravit.

Co je to test na okultní krvácení?

Test na okultní neboli skryté krvácení je jednoduchý a bezbolestný test, který dokáže odhalit i nepatrné množství krve ve stolici. Provádí se u bezpříznakových osob starších 50 let, a to jako součást prevence kolorektálního karcinomu neboli rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Jak často se dělá test na okultní krvácení?

Test na okultní krvácení je důležitou prevencí rakoviny tlustého střeva a konečníku. Podstoupit by ho proto měl každý, kdo má toto onemocnění v rodině nebo je mu více než 50 let.

 

Pokud je vám 50–54 let, můžete se nechat otestovat jednou ročně. Osoby starší 55 let mají na test nárok jednou za dva roky. V obou případech vám testy hradí zdravotní pojišťovna. Testovací soupravu i s veškerými pokyny obdržíte u svého praktického lékaře.

Kdy test na okultní krvácení neprovádět?

Aby se předešlo falešně pozitivním výsledkům, neměli byste test podstupovat v určitých specifických situacích. Test na okultní krvácení se nedoporučuje provádět:

 • V období menstruace a těsně po ní

 • Při krvácejících hemoroidech

 • Při průjmovité stolici

 • Po krvácení z nosu

 • Po extrakci zubu 

Jak se připravit na test ze stolice?

U starších guajakových testů bylo nutné držet alespoň tři dny před odběrem stolice dietu s vysokým obsahem vlákniny, ze které se zcela vyřadilo syrové nebo nedovařené maso, vnitřnosti a masné výrobky. V současné době se ale pro odhalení skrytého krvácení do stolice používají moderní imunochemické testy, které žádnou speciální dietu nevyžadují.

Jak test na okultní krvácení probíhá?

K provedení testu na okultní krvácení je zapotřebí odebrat vzorek stolice. Testovací sadu si vyzvednete u svého praktického lékaře, samotný odběr ale zvládnete provést sami v pohodlí svého domova. Jak na to?

 

 • Připravte si k ruce speciální zkumavku, kterou jste obdrželi od lékaře. Pokud obsahuje tekutinu, zabraňte jejímu vylití.

 • Zkumavku odšroubujte. Součástí uzávěru je odběrová tyčinka, kterou musíte zasunout alespoň 3x do různých míst stolice.

 • Tyčinku s odebraným vzorkem vraťte zpět do zkumavky a pevně zašroubujte uzávěr.

 • Nádobku důkladně protřepejte, označte svým jménem a vložte do igelitového sáčku.

 • Vzorek stolice uchovejte v chladu a co nejdříve ho předejte svému ošetřujícímu lékaři.

 • Lékař test vyhodnotí v ordinaci, takže výsledky testu se dozvíte zpravidla ihned.

 

Pokyny pro odběr vzorku stolice se mohou lišit v závislosti na typu testu. Podrobnější informace získáte buď od svého lékaře, nebo z příbalového letáku, který by měl být součástí odběrové sady.

Co znamená pozitivní test na stolici?

Test na okultní krvácení v žádném případě není test rakoviny tlustého střeva a konečníku. Pozitivní výsledek testu může značit “pouze” přítomnost polypů, střevní zánět, vnitřní poranění, hemoroidy nebo parazitární onemocnění. Přesnou příčinu krvácení do stolice je proto potřeba ověřit dalším vyšetřením u gastroenterologa nebo internisty.

Otestovat se můžete také doma

Jestliže chcete podstoupit test na okultní krvácení, ale s návštěvou lékaře otálíte, můžete nejprve vyzkoušet domácí kazetové testy, jejichž výsledek se dozvíte do 10 minut.


Vzorek stolice odeberete speciální tyčinkou a přenesete do nádobky se solným roztokem. Po smíchání kápnete několik kapek vzorku do určeného okénka na testovací kazetě. Výsledek testování se odečte po 10 minutách od provedení testu. Ve vyhodnocovací oblasti se musí vždy objevit kontrolní čárka a případně i testovací čárka v závislosti na tom, zda vzorek obsahuje, či neobsahuje určité množství hemoglobinu (krve).

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první