Rakovina tlustého střeva: Příčiny, příznaky a léčba

Každý rok přibude v České republice asi 8 000 pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku. Kolorektální karcinom nebo také “rakovina piva a masa” je zhoubné nádorové onemocnění, které vzniká z buněk tlustého střeva a konečníku. Jakkoliv hrozivě to zní, jedná se o dobře léčitelné onemocnění – pokud je odhaleno včas. 

Nádor nerovná se rakovina

Není nádor jako nádor. Existují nádory nezhoubné (benigní) a zhoubné (maligní). Nezhoubné nádory mají v případě rakoviny tlustého střeva podobu tzv. adenomů – tedy polypů, které představují výrůstky na sliznici střeva. Proč je dobré o nich vědět? Polypy mohou být předstupněm zhoubného nádoru tlustého střeva. Jejich výskyt je však téměř bez příznaků, ve výjimečných případech se mohou projevovat například průjmem nebo krví ve stolici. Jejich přítomnost odhalí až kolonoskopické vyšetření, při kterém se polypy rovnou odstraní a pošlou na histopatologické vyšetření.

Příčiny a rizikové faktory rakoviny tlustého střeva

Příčiny rakoviny tlustého střeva můžeme rozdělit do dvou skupin – neovlivnitelné a ovlivnitelné. 

 

 • Neovlivnitelné příčiny kolorektálního karcinomu zahrnují vyšší věk, genetické predispozice a pohlaví. Rakovina se nejčastěji vyskytuje ve věkové skupině nad 60 let, častěji postihuje muže a ty, kteří mají onemocnění v rodině. 

 • Mezi ovlivnitelné příčiny rakoviny tlustého střeva patří nadváha a obezita, nadměrná konzumace červeného masa, uzenin a živočišných tuků, strava chudá na vlákninu, ovoce a zeleninu, nedostatek pohybu, holdování cigaretám a alkoholu a a vyšší míra stresu. 

 

Vyšší riziko vzniku onemocnění vykazují také pacienti s chronickým zánětem střev (Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida) a pacienti, kteří v minulosti prodělali radioterapii v oblasti břicha a konečníku.

Jak se projevuje rakovina tlustého střeva? 

To záleží na tom, v jaké části střeva se nádor nachází. Pokud je ve vzestupném tračníku, častěji krvácí. Krev ve stolici však není vidět pouhým okem, proto se její přítomnost zjišťuje pomocí speciálního testu na okultní krvácení (TOKS). Mezi další příznaky nádoru ve vzestupném tračníků patří také bolesti břicha nebo hubnutí. Pokud nádor leží v sestupném tračníku, střeva se častěji ucpávají, což může způsobovat zácpu a průjem nebo jejich střídání a také zvýšenou plynatost.

projevy rakoviny tlustého střeva

Varovné příznaky rakoviny tlustého střeva

Není neobvyklé, že rakovina tlustého střeva probíhá zcela bez příznaků. Na onemocnění vás mohou upozornit jakékoliv změny ve vyprazdňování (časté střídání zácpy a průjmu, krev ve stolici, atd.) nebo tzv. břišní dyskomfort (bolesti břicha, křeče). Všímat byste si jich měli zejména v případě, že vám je nad 50 let nebo máte rakovinu tlustého střeva v rodinné anamnéze.

 

 • Únava, slabost a malátnost

 • Zažívací a trávicí potíže

 • Změny v četnosti stolice

 • Časté střídání zácpy a průjmu

 • Úzká tužkovitá stolice

 • Nevysvětlitelné hubnutí

 • Přítomnost krve ve stolici

 • Bolesti břicha a křeče

 • Nadýmání a plynatost

První příznaky rakoviny tlustého střeva

Zhoubné nádory v časných fázích nemají téměř žádné příznaky, nebo je člověk velmi snadno přehlédne. Patří k nim změny ve vyprazdňování nebo krvácení do stolice, které je však pouhým okem neviditelné. Pacient nepozorovaně ztrácí krev, až se u něj vyvine chudokrevnost, kterou provází únava, slabost a malátnost.

Další příznaky rakoviny tlustého střeva

V pozdějších fázích mohou onemocnění doprovázet další symptomy spojené se zažíváním a vyprazdňováním. Patří k nim bolesti břicha, křeče, nevolnost, zvracení, nadýmání, změny plynatosti, úzká tužkovitá stolice nebo nevysvětlitelné hubnutí. V pozdní fázi může dojít až k neprůchodnosti střeva (obstrukční ileus), což je stav, který ohrožuje život pacienta. Neléčené maligní nádory mohou postupem času cestovat krevním řečištěm do dalších orgánů (především do jater a plic) nebo lymfatickou cestou do uzlin a způsobovat metastáze.

Jak se léčí rakovina tlustého střeva?

Rakovina tlustého střeva se dá velmi dobře léčit, pokud je odhalena včas. Léčbu řídí klinický onkolog, který určuje konkrétní postup na základě stádia nemoci. V rané fázi může k vyléčení stačit odstranění zhoubného nádoru už při endoskopickém vyšetření. V jiných případech pacienti podstupují chirurgický zákrok za účelem odstranění nádoru a uzlin. Jednou z cest je také léčebná chemoterapie a ozařování, což vede ke zmenšení nádoru. V současné době lze léčit i pokročilou fázi rakoviny včetně metastáz, a to metodou cílené biologické léčby pomocí tzv. monoklonálních protilátek.

Jaká je prevence rakoviny tlustého střeva? 

Jak rakovině tlustého střeva předcházet? Důležité je upravit životosprávu a odstranit či minimalizovat rizikové faktory zmíněné výše. Jak na to? Omezte konzumaci živočišných tuků, uzenin a červeného masa, naopak svůj jídelníček obohaťte o vlákninu, ovoce a zeleninu a fermentované potraviny, které podporují zdravý mikrobiom. Vzdejte se cigaret i alkoholu a zařaďte do svého každodenního života pohyb – stačí 30 minut procházky denně. Udržujte si zdravou váhu, snažte se vyhýbat stresu a věnujte dostatek času odpočinku. 

Screening rakoviny tlustého střeva

Prevence rakoviny tlustého střeva spočívá také v pravidelných vyšetřeních. Ta se týkají primárně bezpříznakových lidí, u kterých existuje vyšší riziko výskytu onemocnění – buď je jim nad 50 let nebo mají onemocnění v rodině. Právě těm zdravotní pojišťovna hradí preventivní vyšetření tlustého střeva, které probíhá buď formou testu na okultní krvácení (TOKS) nebo formou kolonoskopie.

 • Osoby mladší 50 let: TOKS nebo kolonoskopie při potížích

 • Osoby ve věku 50–54 let: 1x ročně TOKS nebo 1x za 10 let koloskopie

 • Osoby starší 55 let: 1x za 2 roky TOKS nebo 1x za 10 let koloskopie

Test na okultní krvácení

Pokud patříte do rizikové skupiny a je vám nad 50 let, můžete očekávat, že vás kontaktuje vaše zdravotní pojišťovna, aby vás vyzvala k testu na okultní (skryté) krvácení. Test spočívá v tom, že tři dny po sobě odeberete ze dvou různých míst stolice vzorek o velikosti čočky a rozetřete ho do testovacího políčka. Domácí test na rakovinu tlustého střeva si můžete zakoupit v lékárně nebo online a provést ho v pohodlí domova

 

V minulosti se doporučovalo během podstoupení testu držet dietu sestávající z dostatku zeleniny, ovoce, luštěnin a tmavého chleba. Z jídelníčků byste měli naopak zcela vynechat jitrnice, prejt, zvěřinu nebo krevní tučnice, jelikož jejich konzumace by mohla zkreslit výsledky testu. Většina moderních testů na okultní krvácení už ale dokáže velmi přesně detekovat lidský hemoglobin, takže dietu nemusíte striktně dodržovat. Stále ale platí, že v době testování byste neměli užívat některé léky, jako je celaskon, acylpyrin, léky na bolesti hlavy, ascorutin, warfarin a léky snižující srážlivost krve.

test na okultní krvácení do stolice

 

Co znamená pozitivní test na okultní krvácení? Pozitivní test na přítomnost krve ve stolici ještě neznamená rakovinu tlustého střeva, poukazovat může například na problémy s hemoroidy. Chytřejší budete po podstoupení dalších specializovaných endoskopických a kolonoskopických vyšetření.  

Kolonoskopické vyšetření tlustého střeva

Kolonoskopie je obávaná, ale velmi účinná metoda pro prevenci rakoviny tlustého střeva. Jen díky ní se v České republice úmrtnost na onemocnění snížila o celou třetinu a o 17 procent méně je i nově odhalených nádorů. A jak kolonoskopie probíhá? Při kolonoskopickém vyšetření lékař zavede do konečníku pacienta ohebnou, jako malíček velkou sondu zvanou endoskop. Na jejím konci se nachází kamera, která poskytne náhled na střevní sliznici a umožní odhalit případné abnormality. Jestliže lékař v průběhu vyšetření nalezne polypy, které považuje z hlediska rakoviny tlustého střeva za rizikové, většinou je rovnou odstraní.

Krevní test na rakovinu tlustého střeva

Kolonoskopické vyšetření dle statistik podstupuje asi jen 22 % cílové populace, jelikož ho považují za nepříjemné. Naštěstí existuje ještě jedna možnost, jak rakovinu tlustého střeva podchytit včas – genetický test Septin9, který se provádí z krve. Na rozdíl od kolonoskopického vyšetření však není hrazen zdravotní pojišťovnou – zaplatit si ho tedy musíte sami.


Jak krevní test na rakovinu tlustého střeva funguje? Test dokáže v krvi odhalit metylovaný gen Septin 9, který se vyskytuje pouze u pacientů s kolorektálním karcinomem, a to už v časných fázích onemocnění. Pokud se tak stane, teprve nyní pacient podstoupí onu obávanou kolonoskopii, která je nutná pro potvrzení diagnózy.

Zdroj obrázků: unsplash.com, pixabay.com

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první