Pozitivní test na okultní krvácení nemusí znamenat rakovinu

Každý rok si diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku vyslechne téměř 8 tisíc Čechů a dávno se už nejedná pouze o seniory. Stále častěji se nemoc projevuje mezi 40. a 50. rokem života, a to jak u mužů, tak u žen. Dobrou zprávou je, že počet nových případů a s tím spojených úmrtí rok od roku klesá. Důvodem je podle odborníků včasná prevence, ke které přispívají domácí testy na okultní (skryté) krvácení. 

Lékaři doporučují testování již u čtyřicátníků

Rakovina trávicího traktu vzniká v důsledku změn v DNA střevních buněk. Na vině je přitom z 85 % nezdravý životní styl, pouhých 15 % lze připsat na vrub dědičnosti. Vlivem zrychlujícího se životního stylu se přitom onemocnění začíná objevovat stále u mladších pacientů. Lékaři proto doporučují, aby test na skryté krvácení (FOB), kterým lze rozvoji karcinomu zamezit, podstupovali už čtyřicátníci.

Test na okultní krvácení

Test na okultní krvácení představuje rychlou a zcela bezbolestnou metodu, jak odhalit počínající stadia onemocnění zažívacího traktu. Navíc ho lze celý provést a vyhodnotit v pohodlí domova, aniž byste museli vážit cestu za lékařem.

Pozitivní test? Nemusí se hned jednat o rakovinu!

Pozitivní test na okultní krvácení ale není nezvratným důkazem rakoviny ať už tlustého střeva, nebo konečníku. Test dokáže zachytit také přednádorové změny – výrůstku na sliznici střeva neboli polypy, které lze na počkání odstranit. Přítomnost krve ve stolici může také značit “pouhý” střevní zánět, vnitřní poranění, hemoroidy nebo parazitární onemocnění. Přesnou příčinu krvácení do stolice je proto potřeba ověřit dalším vyšetřením u gastroenterologa nebo internisty.

pozitivní test na okultní krvácení

Zdroj: canva.cz

Po padesátce vyšetření zdarma

Kromě domácích testů na okultní krvácení můžete podstoupit vyšetření přímo u lékaře – pro pacienty ve věku mezi 50 a 54 lety se provádí jednou ročně, lidé starší 55 let jsou testováni jednou za dva roky nebo mohou jednou za deset let podstoupit vyšetření kolonoskopií. Tato vyšetření jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Krev ve stolici jako první příznak rakoviny

Proč je test na okultní krvácení tak důležitý? Krev ve stolici je totiž vůbec prvním příznakem rakoviny trávicího traktu, až poté se objevuje hubnutí a chudokrevnost. V tu chvíli už je ale nádor v pokročilejším stádiu a šance na vyléčení se tak zmenšuje. 

85 % případů rakoviny má příčinu v životním stylu

Jak jsme zmínili, 85 % případů rakoviny tlustého střeva a konečníku je způsobeno nezdravým životním stylem. Zároveň z toho plyne, že se jedná o onemocnění, kterému lze účinně předcházet pouhou změnou stravy a pohybových návyků. 

Jak na účinnou prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku

  • Udržujte si přiměřenou hmotnost.
  • Alespoň 30 minut denně se věnujte pohybovým aktivitám.
  • Omezte spotřebu potravin, které obsahují velké množství tuků a sacharidů, ale málo vlákniny. Vyhýbejte se slazeným nápojům.
  • Jezte různé druhy zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva a luštěnin.
  • Omezte konzumaci červeného masa a uzenin.
  • Pokud pijete alkoholické nápoje, omezte jejich množství nejvýše na dvě skleničky denně (muži) nebo jednu skleničku denně (ženy).
  • Omezte konzumaci slaných jídel a potravin konzervovaných pomocí soli.

Otestujte se na přítomnost krve ve stolici ještě dnes

Domácí kazetové testy jsou jednoduché, rychlé a zcela bezbolestné. Vzorek stolice odeberete speciální tyčinkou a přenesete do nádobky se solným roztokem. Po smíchání pak několik kapek vzorku kápnete do určeného okénka na testovací kazetě. Výsledek testování se odečte po 10 minutách od provedení testu. Ve vyhodnocovací oblasti se musí vždy objevit kontrolní čárka a případně i testovací čárka v závislosti na tom, zda vzorek obsahuje, či neobsahuje určité množství hemoglobinu (krve). 

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první