Krev ve stolici nemusí znamenat rakovinu. Jaké jsou další příčiny?

Krev ve stolici dokáže člověka vyděsit. Většinou však bývá příznakem hemoroidů, které jsou sice nepříjemné, ale dobře léčitelné. Co když ale krvácení doprovázejí i další symptomy, například bolesti břicha, křeče nebo nevysvětlitelné hubnutí? Tyto a další příznaky mohou ukazovat na závažnější onemocnění, jako jsou jícnové varixy, žaludeční vředy, nebo dokonce rakovina tlustého střeva a konečníku. 

Jasně červená, nebo černá? Příčinu krvácení pomůže odhalit barva krve 

Pokud po návštěvě toalety nacházíte na povrchu stolice nebo na toaletním papíře jasně červenou krev, nejspíše krvácíte z dolní části trávicího traktu, například z konečníku nebo z tlustého střeva. Naopak tmavá, dehtovitá stolice známá jako meléna je již natrávená, a proto značí potíže v horní části trávicí soustavy, kam patří jícen, žaludek a tenké střevo. 

 

Červené nebo černé zbarvení stolení mohou ale způsobit i některé potraviny, typicky se jedná o červenou řepu, borůvky, ostružiny, rajčatový džus nebo léky s obsahem železa, bismutu či živočišné uhlí. 

co znaží krvácení do stolice

Když je krev okem neviditelná

Někdy si krve ve stolici nemusíte ani všimnout, přesto může být příznakem vážnějších potíží. Okem neviditelnou krev odhalí test na okultní neboli skryté krvácení. Pokud je vám nad 50 let, jednou ročně vám jeho provedení hradí zdravotní pojišťovna. 

 

 • Jak test na krev ve stolici probíhá? Testuje se vzorek stolice, který se odebere buď do zkumavky, nebo na plastové kartičky. Vzorek odnesete svému ošetřujícímu lékaři, který následně provede a vyhodnotí test.

 • Jak test na okultní krvácení funguje? K testu náleží testovací kartička s protilátkou, která má schopnost vázat lidský hemoglobin obsažený v krvi. Pokud se tak po nanesení vzorku stolice stane, test změní barvu. 

 

Orientační test na okultní krvácení si můžete udělat také doma. Seženete ho v lékárně, ale i v e-shopech s diskrétním doručením až k vašim dveřím. Občas se může stát, že test vyjde falešně negativně – tedy krev ve stolici sice je, ale zrovna se nenacházela v odebraném vzorku. Pro takové případy doporučujeme objednat celou sadu diagnostických testů a test provést raději opakovaně.

Jaké jsou nejčastější příčiny krve ve stolice?

Výskyt krve ve stolici se ve většině případů pojí s hemoroidy. Ty trápí nejen osoby se sedavým zaměstnáním a špatnou životosprávou, ale také těhotné ženy. Kromě hemoroidů mohou ke krvácení do stolice přispět i další onemocnění týkající se trávicí soustavy, například:

 

 • Onemocnění jícnu (záněty, jícnové varixy)

 • Žaludeční a dvanáctníkové vředy

 • Neinfekční záněty trávicího traktu

 • Infekční záněty trávicího traktu 

 • Divertikulóza

 • Rakovina tlustého střeva a konečníku 

 • Řitní trhliny

příčiny krve ve stolici

Onemocnění jícnu

Pokud krvácení do stolice provází zvracení krve, viníkem může být onemocnění jícnu. V takovém případě je krev již natrávená, a proto zbarvuje stolici do tmava. K onemocněním jícnu řadíme různé záněty nebo různé druhy poškození okolní tkáně. Neobvyklé nejsou ale ani jícnové varixy (křečové žíly), které typicky doprovázejí pokročilejší stádia cirhózy jater.

Vředy v žaludku a dvanáctníku

Žaludeční a dvanáctníkové vředy si většina z nás spojuje s nepříjemnou bolestí břicha a nevolnostmi. Věděli jste ale, že k dalším symptomům patří také krev ve stolici? Na první pohled si ji ale většinou nevšimnete – onemocnění totiž provází jen minimální ztráta krve. Pokud už dojde k výraznějšímu krvácení, natrávená krev, která putuje až z horní části trávicího traktu, bude velmi tmavá.

 

Co dalšího vám může napovědět, že vás trápí zrovna vředy? Hlavním příznakem jsou již zmíněné bolesti břicha. V případě žaludečních vředů přitom bolest společně s nevolností nastupuje po jídle, zatímco u vředu dvanáctníkového pociťují pacienti bolest na lačno a po jídle se jim naopak uleví.

Neinfekční záněty trávicího traktu

Neinfekční záněty trávicího traktu nejčastěji doprovázejí autoimunitní onemocnění, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba. Ve své podstatě jde o to, že imunitní systém pacienta napadá vlastní buňky trávicího traktu. Ten může být napaden po celé své délce nebo jen v určité části. Zatímco ulcerózní kolitidu charakterizuje jasně červená krev ve stolici, u Crohnovy choroby bude její odstín záviset především na místě zánětu. Krvácení ale není jediný příznak neinfekčního zánětu trávicího traktu – k těm dalším patří zvýšená teplota, bolesti břicha či nepříjemné křeče. 

Infekční střevní záněty

Krev ve stolici se může objevit také v souvislosti s bakteriální či virovou infekcí, kterou obvykle provázejí vysoké teploty a akutní průjmy. Nejčastěji to bývá střevní chřipka, salmonelóza, kampylobakterióza nebo úplavice. Pokud krvácení přetrvává i po odeznění ostatních příznaků, vyhledejte lékaře.  

Divertikulóza

Ke krvácení do stolice může docházet také v důsledku divertikulózy. Jedná se o onemocnění tlustého střeva, při kterém se na jeho stěně vytvoří výchlipky zvané divertikly. Ty samy o sobě nezpůsobují žádné výraznější obtíže, v některých případech je ale mohou provázet nepříjemné zdravotní komplikace. Zvlášť pokud se ve střevech rozvine zánět (tzv. divertikulitida), může se k němu přidat také krvácení do stolice.

Rakovina tlustého střeva

Pokud jste na toaletním papíře objevili jasně červenou krev, možná vám hlavou prolétla myšlenka na rakovinu tlustého střeva. Tuto diagnózu si ročně vyslechne až 8 000 nových pacientů, přesto se při prvních známkách krve ve stolici nemusíte zbytečně plašit. Krvácení je většinou jen jeden z mnoha dalších příznaků kolorektálního karcinomu, mezi které patří změny ve vyprazdňování (časté střídání zácpy a průjmu, krev ve stolici, atd.) nebo tzv. břišní dyskomfort (bolesti břicha, křeče).

Hemoroidy

K nejběžnějším příčinám krvácení do stolice patří hemoroidy. Jedná se o rozšířené cévy v konečníku nebo v řitním otvoru, které způsobují celou řadu nepříjemných obtíží. Z lékařského hlediska rozlišujeme hemoroidy vnitřní a vnější. Zevní hemoroidy najdete především na povrchu konečníku a v okolí řitního otvoru. Jsou měkké, vlhké, nebolí a nekrvácí, mohou ale svědit či jinak znepříjemňovat život. Na druhou stranu pro vnitřní hemoroidy je typické bezbolestné krvácení z konečníku, které doprovází vyprazdňování. Jasně červenou krev můžete najít nejen na povrchu stolice a na toaletním papíře, ale také v toaletní míse.

 

Pokud návštěva lékaře potvrdí, že máte hemoroidy, čeká vás úprava životního stylu. Lékař vám jistě poradí, abyste do jídelníčku přidali vlákninu, dodržovali pitný režim a více se hýbali. Nejspíše vám tak předepíše léky, které vám od hemoroidů uleví. V případě vážnějších stavů vám možná doporučí operaci, při které se hemoroidy zcela odstraní.

Řitní trhlina 

V lékařské zprávě se můžete setkat také s označením anální fisura. Jedná se o prasklinku v okolí řitního otvoru, ke které dochází nejčastěji v důsledku zácpy. Zpravidla se zahojí sama, pokud ale přejde do chronického stádia, neobejdete se bez lékařského zásahu. K léčbě řitní trhliny se používají speciální masti, čípky nebo léčivé koupele.

Co vás čeká u lékaře? 

Pokud ve stolici objevíte krev, s návštěvou lékaře byste rozhodně neměli otálet. A to ani v případě hemoroidů. Ty se sice daji poměrně dobře léčit doma, pokud ale přejdou do chronického stavu, pomůže už jen operace.

 

Jestliže lékař vyloučí hemoroidy, začne pátrat po jiné příčině krvácení do stolice. Na základě vašich symptomů vám provede další vyšetření nebo vás odešle na specializovaná pracoviště. Která vyšetření připadají v úvahu? 

 

 • Nazogastrická laváž dokáže určit, zda krvácení pochází z horních částí trávicího traktu. Lékař odebere obsah žaludku, kde pátrá po přítomnosti krve.

 • Gastroskopie (esofagogastroduodenoskopie) označuje endoskopii jícnu, žaludku a dvanáctníku (přední část tenkého střeva). Provádí se pomocí ohebné sondy o průměru 10–12 mm.

 • Skiaskopické vyšetření GIT není nic jiného než rentgen trávicí trubice. Kontrastní látka (nejčastěji síran barnatý) se podává buď ústy, sondou, nebo konečníkem v závislosti na tom, kterou část trávicího traktu lékař vyšetřuje. 

 • Enteroskopie je endoskopické vyšetření tenkého střeva, které se provádí pomocí dlouhé ohebné trubice s kamerovým systémem.

 • Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva. Na preventivní kolonoskopii má nárok každý člověk (se zdravotním pojištěním) nad 55 let. Vyšetření se provádí jednou za deset let a poté již není potřeba provádět test na okultní krvácení. 

Prevence krve ve stolici 

Abyste se při každé návštěvě toalety nemuseli obávat pohledu do záchodové mísy, myslete na prevenci. Zatímco některým nemocem je těžší předcházet (například autoimunitní choroby), u jiných to možné je. Například hemoroidy a řitní trhliny vznikají zejména v důsledku špatné životosprávy. Začněte se proto více hýbat a zařaďte do svého jídelníčku dostatek vlákniny a tekutin, aby byla stolice co nejměkčí. Pomoci může také nácvik defekačního reflexu na stejnou denní dobu (ideálně ráno). Na záchodě pak myslete na to, abyste na něm netrávili zbytečně moc času, tím se zvyšuje tlak na cévní spojky v oblasti rekta. Vyprazdňování usnadní také speciální stoličky, díky kterým budete mít střevo v optimálním úhlu.

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první