Články

Pasivní kouření ohrožuje víc, než si myslíte. Vystaveno mu je až 40 % dětí

Tabákový kouř obsahuje více než 7 tisíc chemických látek, z nichž 70 prokazatelně způsobuje rakovinu. Málokdo si však uvědomuje, že pasivní kuřák je tímto i dalšími nemocemi ohrožen podobně jako ten aktivní. Ročně tak na důsledky pasivního kouření zemře jen v Česku přes 3 tisíce lidí. 
Číst více
Co stojí za vznikem závislosti? Odpověď se skrývá v mozku

Ještě ve 30. letech se vědci domnívali, že závislost je výsledkem nedostatečně vyvinuté morálky a slabé vůle daného člověka. Dnes je všemu jinak. Na závislost se pohlíží jako na chronické onemocnění, během kterého dochází ke změnám mozku, a to jak na strukturální, tak i na funkční úrovni. 
Číst více
Jak pochopit svět závislého člověka? Je třeba překlenout propast mezi „my“ a „oni“.

Závislost není věcí dané návykové látky nebo činnosti (alkoholu, drogy, počítačových her). Závislost vypovídá především o vztahu daného člověka k sobě samému a k jeho okolí. A především je to způsob, jak se vypořádat se životem. 
Číst více
Proč je nejvíce lidí závislých na tabáku? Může za to marketing, kolektiv i návykový nikotin

Závislost na tabáku patří k celosvětově nejrozšířenějšímu druhu závislosti. Alkohol, léky a další návykové látky se v žebříčku “oblíbenosti” nachází až za cigaretami, respektive nikotinem. Právě ten je totiž hlavním spouštěčem závislosti, ke které ale v nemalé míře přispívá marketing a společnost jako taková.
Číst více
Domácí drogové testy odhalí návykovou látku v těle do pěti minut

Domácí testy na drogy dnes pořídíte za pár desítek či stovek korun. Snadno a rychle tak zjistíte, zda je bezpečné sedat za volant auta nebo se vypravit do zaměstnání. K otestování vám stačí vzorek moči, slin nebo potu a během 5 minut máte jasno.
Číst více
Duševní zdraví: Jak o něj správně pečovat?

Poctivě sportujete, nekouříte a neodkládáte preventivní kontroly u lékaře? Výborně! O své tělo se evidentně staráte dobře. Co ale vaše duševní zdraví? Věnujete dostatečnou péči také jemu? 
Číst více
Pozitivní test na okultní krvácení nemusí znamenat rakovinu

Každý rok si diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku vyslechne téměř 8 tisíc Čechů a dávno se už nejedná pouze o seniory. Stále častěji se nemoc projevuje mezi 40. a 50. rokem života, a to jak u mužů, tak u žen. Dobrou zprávou je, že počet nových případů a s tím spojených úmrtí rok od roku klesá. Důvodem je podle odborníků včasná prevence, ke které přispívají domácí testy na okultní (skryté) krvácení. 
Číst více
Řízení pod vlivem alkoholu: Jaké postihy vám v roce 2021 hrozí?

Víte, že Česko je jednou z mála zemí, která prosazuje nulovou toleranci alkoholu za volantem? Zjistěte, jaké tresty vám aktuálně hrozí za řízení pod vlivem alkoholu. A za jaké situace můžete za volant usednout zcela beztrestně, ačkoliv jste se před tím napili?  
Číst více
Proč neřešit složité životní situace drogou? Vaše problémy se ještě prohloubí!

Nacházíte se ve složité životní situaci a nevíte si rady? Drogy (alkohol, tabák, marihuana) vám sice v první chvíli mohou ulevit, z dlouhodobého hlediska vaše problémy ale pouze prohloubí. Proč nespoléhat na drogy jakožto řešení všech potíží? 
Číst více
Proč lidé berou drogy? Chtějí zahnat nudu, stres a deprese

Drogy nás zbavují zábran, utlumují bolest a zahání nudu. Na druhou stranu nás také připravují o peníze, mění fungování našeho mozku a negativně se podepisují na našem zdraví. Proč vlastně s drogami začínáme? A jaká bývá naše první zkušenost s drogami?
Číst více