Jak se zbavit závislosti na marihuaně? 9 kroků k čisté hlavě

Chcete se zbavit závislosti na marihuaně? Odvykání je dlouhý a náročný proces, který ne vždy končí úspěchem. Vaše šance se ale zvýší, pokud k sobě budete upřímní, svěříte se svému okolí a vyhledáte odbornou pomoc. Co dalšího vám pomůže při léčbě závislosti na marihuaně?

Fyzická a psychická závislost na marihuaně

Ačkoliv je marihuana mnohem méně návyková než alkohol, její dlouhodobé užívání může vést k fyzické i psychické závislosti.

 

 • Fyzická závislost se vytváří na látce zvané THC. Projevuje se rostoucí tolerancí, kvůli které potřebuje závislý člověk stále větší množství drogy k tomu, aby se cítil dobře. Zbavit se fyzické závislosti ale není složité. THC se totiž ukládá v tuku, odkud se postupně uvolňuje do těla a paradoxně tak pomáhá lépe zvládat abstinenční příznaky. 

 • Psychická závislost je mnohem záludnější, protože kouření marihuany je spojené s rituálem. Psychicky závislý člověk zažívá tzv. craving neboli bažení po droze, ačkoliv ji tělo ve skutečnosti nepotřebuje.

Jak poznat závislost na marihuaně?

Pokud marihuanu užíváte maximálně jednou týdně, nijak nemění vaši osobnost a klidně se bez ní delší dobu obejdete, pravděpodobně se řadíte k rekreačním uživatelům. Jestliže na sobě ale pozorujete některý z následujících znaků, měli byste se nad svým vztahem k marihuaně raději zamyslet.

závislost na marihuaně

 

Znaky závislosti na marihuaně:

 

 • Zvýšená tolerance – Závislost vede ke zvyšování tolerance na marihuanu. To znamená, že k dosažení stejného účinku potřebujete stále větší množství drogy.

 • Abstinenční příznaky – Když přestanete užívat marihuanu, mohou se dostavit nepříjemné odvykací příznaky, jako je nespavost, podrážděnost, nechutenství, bolesti hlavy a svalů nebo intenzivní sny. Tyto příznaky mohou trvat několik dnů až týdnů.

 • Silná touha nebo nutkání – Závislost doprovází neukojitelná touha po další dávce, kvůli které je téměř nemožné vzdát se drogy.

 • Negativní dopad na život – Závislost na marihuaně může dospět do bodu, kdy začne zcela ovládat váš život. Pokud v užívání marihuany pokračujte i přesto, že to má negativní důsledky, měli byste se poradit s odborníkem.

Jak vyléčit závislost na marihuaně?

 1. Uvědomte si, jak vás marihuana ovlivňuje

Pravidelné a dlouhodobé kouření marihuany vede ke ztrátě motivace a k nezájmu o koníčky, ale může také narušovat vztahy s rodinou a přáteli. Kromě toho se podepisuje i na vašem zdraví: marihuana poškozuje plíce a srdce a může vést k úzkostem, depresím nebo ke schizofrenii. Z těchto důvodů se stále více lidí snaží s užíváním marihuany přestat.

 1. Buďte k sobě upřímní

Najděte si čas na to, abyste si zodpověděli několik zásadních otázek.

 • Kdy jste poprvé zkusili marihuanu a co vás k tomu vedlo?

 • Jak dlouho a jak často kouříte marihuanu?

 • Jaké jsou vaše pocity těsně před tím, než si zakouříte? A jak se cítíte bezprostředně poté? Zkuste odhalit, zda kouřením marihuany potlačujete negativní pocity nebo se vyhýbáte řešení nějakého problému.

 • Stalo se vám někdy, že byste kvůli marihuaně zanedbali své povinnosti?

 • Existuje nějaká činnost, které byste se chtěli věnovat, ale kvůli marihuaně vám k tomu schází motivace?

 

 1. Odhalte svou motivaci

Pokud byli vaše odpovědi na předešlé otázky upřímné, možná už začínáte tušit, co konkrétně vás vede k užívání marihuany. Jen tušit ale nestačí. Abyste se závislosti na marihuaně zbavili jednou provždy, musíte odstranit její prvotní příčinu. Na její hledání samozřejmě nemusíte být sami – pomocnou ruku vám může podat psychoterapeut, který má zkušenosti se závislostním chováním.

 1. Vytvořte si nový návyk

Jestliže jste po dlouhou dobu užívali velké množství marihuany, vysazujte ji postupně. Abstinenční příznaky budou mírnější a vy budete mít větší šanci, že se vyhnete relapsu. Souběžně s tím se zbavujte všeho, co s užíváním marihuany souvisí – všech propriet, plakátů, hudby a knih. Pokud jste po marihuaně sahali v určitou denní dobu, začněte si tvořit nový rituál – vychutnejte si šálek čaje, zacvičte si nebo si přečtěte několik stran z knížky. 

 1. Svěřte se svému okolí

Léčba závislosti je náročný proces, kterým byste neměli procházet sami. Svěřte se proto někomu ze svého okolí – může to být někdo z rodiny nebo blízký kamarád, o kterém víte, že vás v těžkých chvílích podrží.

 

Naopak kontakty s lidmi, kteří užívají marihuany, je alespoň zpočátku dobré omezit. Jakmile budete mít svou závislost pod kontrolou, můžete vztahy obnovit. Vaši přátelé by ale měli respektovat, že si nepřejete, aby ve vaší přítomnosti kouřili marihuanu nebo o ní mluvili. 

 1. Vyhledejte odbornou pomoc 

Odvykání bude mít ještě větší šanci na úspěch, pokud vyhledáte odbornou pomoc. Na koho se můžete obrátit?

 • Poradenská centra a terapeuti – terapeuti a závislostní poradci vám nabídnou nezaujatý názor a profesionální podporu během odvykání. 

 • Podpůrné skupiny – podpora lidí s podobnými zkušenostmi je při odvykání k nezaplacení. Podpůrné skupiny, jako jsou Anonymní narkomani nebo Anonymní marihuanoví závislí, vám poskytnou bezpečný prostor, kde můžete sdílet své pocity a zkušenosti a hledat motivaci k překonání závislosti.

 • Psychologické poradenství – psycholog vám může pomoci najít původní příčinu, která vás vedla k užívání drogy a stála tak na samém počátku vaší závislosti. Pokud se vám podaří vyřešit svá traumata, která si nesete z minulosti, máte vysokou šanci vyhnout se relapsu.

 

 1. Najděte si způsob, jak se vyrovnat se stresem

Během odvykání budete zažívat náročné chvíle. Přijde stres, ale i obavy z neúspěchu, úzkosti a další negativní pocity. Pokud jste je dosud byli zvyklí řešit jointem, budete teď muset najít nový a efektivnější způsob, který vás udrží od drogy dál. Pravidelná fyzická aktivita, relaxační techniky nebo vytvoření nových zájmů mohou být užitečné strategie.

 1. Vezměte si na pomoc léky

Chuť na marihuanu potlačí nikotinové náplasti a žvýkačky, které se s úspěchem používají také při odvykání od nikotinu. Obojí je volně prodejné v lékárnách. Existují i léky bez obsahu nikotinu, jako je Xanax, Zyban, Wellbutrin a Vareniclin, které působí přímo na receptory v mozku. Předepsat vám je ale musí lékař, který vám rovněž dá přesné instrukce k jejich užívání.

 1. Změňte svůj životní styl

Jakmile překonáte nejtěžší okamžiky, začněte pomalu měnit svůj život k lepšímu. Obklopte se těmi správnými lidmi, zapracujte na svých vztazích v rodině, najděte si nové zájmy a koníčky. Zvažte také změnu jídelníčku, zařazení pravidelné fyzické aktivity a pobyt v přírodě, který vás přivede na jiné myšlenky. 

Vyzkoušejte babské rady 

Při odvykání od marihuany si můžete vzít na pomoc také některé osvědčené babské rady.

 

 • Místo chipsů mlsejte česnek a zázvor. Obojí vám v ústech zanechá silnou příchuť, po které vám už marihuana nebude chutnat.

 • Když vás přepadne touha po marihuaně, vypijte sklenici mléka. Pomůže vám zahnat chuť na trávu.

 • Chuť na marihuanu může potlačit také mačkání tlakových bodů na těle.

 • Chutě na sladké, které mohou provázet odvykání, zaženou jablka nebo sušené ovoce.

Abstinenční příznaky zmírní jóga, dechové cvičení nebo 30minutový běh.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první