- today
- label Články
- favorite 0 likes
- comment 0 comments
Zatímco sklenka vína nebo jeden drink nám dokážou vlít energii do žil a zvednout náladu, dlouhodobé pití alkoholu ničí naše zdraví. Pojďte zjistit, co se děje s vaším tělem, myslí i duší, když se alkohol stane vaším nejlepším kamarádem.
Jaké účinky má alkoholu?
-
V malých dávkách působí alkohol stimulačně – vlije vám energii do žil, zvedne náladu a zvýší sebevědomí.
-
S dalšími vypitými skleničkami už se budete cítit ospalí, ztratíte schopnost akoordinace a nejspíš vám bude špatně od žaludku.
-
Když to s pitím přeženete, ztrácíte zábrany a schopnost logicky uvažovat. V tomto stavu nemáte daleko k agresivnímu chování, vytočit vás dokáže i naprostá maličkost. Navíc se zvyšuje riziko, že způsobíte dopravní nehodu, ohrozíte sebe nebo své okolí na zdraví nebo spácháte trestný čin.
-
Nebezpečí v sobě skrývá také nárazové pití alkoholu, které může spustit srdeční arytmii či vést k mrtvici nebo infarktu.
Žádné množství alkoholu není bez rizika
Pokud jde o pití alkoholu, nic jako zdravá míra neexistuje. I deci vína nebo půllitr piva mají negativní dopad na vaše zdraví. Konzumace alkoholu je vždy riziková a podle množství alkoholu ji dělíme na nízkorizikovou, vysokorizikovou a škodlivou.
-
Nízkorizikové pití alkoholu – Za nízkorizikové pití se považuje jedna sklenice alkoholu (20 g čistého alkoholu) denně u žen a dvě sklenice (40 g čistého alkoholu) u mužů.
-
Vysokorizikové pití alkoholu – Pokud žena vypije tři sklenice alkoholu denně a muž čtyři sklenice alkoholu denně, jedná se už o pití s vysokým rizikem.
-
Škodlivé pití alkoholu – Vzniká při dlouhodobém a pravidelném pití velkého množství alkoholu. Jedná se o předstupeň závislosti na alkoholu.
Pokud se alkoholu nevyhýbáte, snažte se jeho konzumaci držet v mezích nízkého rizika. Stále ale mějte na paměti, že od závislosti na alkoholu vás může dělit jen několik skleniček vašeho oblíbeného alkoholického nápoje.
Jak alkohol ovlivňuje fyzické zdraví?
Užívání alkoholu má negativní vliv v podstatě na celé tělo. Mimo jiné zatěžuje játra, dráždí sliznici žaludku i střeva, zvyšuje krevní tlak a oslabuje imunitní systém. Pokud alkohol pijete dlouhodobě a ve zvýšené míře, může se u vás projevit:
-
Onemocnění žaludku – ethanol vede k nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny, která může narušovat sliznici žaludku a způsobit žaludeční vředy. Potrápit vás může také reflux, při kterém se žaludeční šťávy vrací zpátky do jícnu, což se projevuje jako pálení žáhy.
-
Onemocnění jater – játra mají za úkol odbourávat z těla toxické látky včetně alkoholu, při jeho zvýšeném užívání jsou proto první na ráně. Chronická konzumace alkoholu zvyšuje riziko zánětu jater, jejich zjizvení a cirhózy.
-
Onemocnění srdce a cév – alkohol nesvědčí ani vašemu srdci, zvyšuje totiž krevní tlak. Výsledkem mohou být arytmie (hypertenze, dysrytmie), kardiomyopatie nebo infarkt
-
Poškození mozku – ethanol narušuje chemickou rovnováhu v mozku, čímž poškozuje centrální nervový systém. Kromě toho může narušit funkci čelního laloku, který ovlivňuje emoce, krátkodobou paměť a koordinaci.
-
Rakovina – Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny řadí alkoholické nápoje mezi prokázané karcinogeny skupiny č. 1, kam patří tabákový kouř nebo zvýšená radioaktivita. Nejčastěji ho spojují s rakovinou tlustého střeva, hrtanu, žaludku a slinivky břišní nebo rakovinou prsu.
-
Oslabená imunita – alkohol oslabuje imunitní systém, který tak ztrácí schopnost bránit tělo před škodlivými bakteriemi a viry. Výsledkem jsou častější záněty, infekce a virózy.
-
Změny hmotnosti – alkohol sám o sobě obsahuje velké množství kalorií, zvyšuje chuť na tučná jídla, a navíc zpomaluje odbourávání tuků. Jeho zvýšená konzumace proto zpočátku vede k nárůstu hmotnosti. U těžkých alkoholiků se ale můžete setkat naopak s výrazným hubnutím. Alkohol u nich totiž vyvolává falešný pocit plnosti a sytosti, ačkoliv v extrémních případech bývá jediným zdrojem kalorií.
Jaký vliv má alkohol na vzhled?
Vnějšek je odrazem vnitřku. Proto asi nikoho nepřekvapí, že alkohol se podepisuje také na vzhledu člověka. Častým znakem je oteklý obličej s rozšířenými žilkami, zejména kolem nosu a tváří. Nedostatek minerálů a vitamínů snižuje kvalitu vlasů, které bývají suché a mastné a mohou vypadávat. Kůže je matná a působí unaveným dojmem. Rychleji se na ní tvoří vrásky a v případě poškození jater získává nažloutlý odstín. Špatná funkce jater se může projevit tvorbou velkých modřin, ale také nadměrným krvácením.
Jak alkohol ovlivňuje duševní zdraví?
Pijete, protože se chcete cítit lépe? Alkohol vám možná na chvíli zvedne náladu, zbaví vás ostychu a dovolí zapomenout na starosti, z dlouhodobého hlediska ale vaše problémy ještě prohloubí. Pravidelné užívání alkoholu totiž přispívá k rozvoji duševních onemocnění, jako jsou úzkosti, deprese, psychózy nebo demence.
Jak alkohol ovlivňuje spánek?
Alkohol ovlivňuje také váš spánek. Jak? Pokud si myslíte, že vám alkohol pomáhá usnout, máte pravdu. Na druhou stranu ale snižuje kvalitu spánku, takže se ráno cítíte unavení a bez energie. Navíc působí močopudně, takže vás v noci nutí chodit častěji na toaletu.
Jak snížit dopad alkoholu na zdraví?
Už jsme si řekli, že jakékoliv množství alkoholu má na tělo negativní dopad. Jestliže se ho ale nechcete zcela vzdát, můžete alespoň udělat vše pro to, abyste jeho vliv zmírnili.
-
Snažte se konzumaci alkoholu držet v mezích nízkorizikového pití. To znamená, že ženy by neměly vypít víc než 20 g alkoholu a muži víc než 40 g alkoholu denně.
-
Vyhněte se nárazovému pití velkého množství alkoholu, abyste zbytečně nezatěžovali své tělo.
-
Nikdy nepijte před tím, než usednete za volant. Pokud si nejste jisti, zda vám v krvi nezůstal zbytkový alkohol, použijte alkoholtester.
-
Pijte dostatečné množství vody – před, během i po konzumaci alkoholu. Čistá voda podpoří detoxikaci organismu a uspíší odbourávání alkoholu z těla.
-
Dodržujte zásady zdravého stravování, zařaďte do svého jídelníčku hodně ovoce a zeleniny a naopak omezte příjem bílé mouky, cukru a průmyslově zpracovaných potravin.
-
Věnujte se alespoň 2–3x týdně fyzické aktivitě nebo se hýbejte každý den alespoň 20 minut.
Tip: Přečtěte si, jak vybrat kvalitní a spolehlivý alkoholtester.
Jak poznat, že mám problémy s alkoholem?
Myslíte si, že máte pití pod kontrolou? I občasné popíjení se může postupem času vyvinout v závislost na alkoholu. Měli byste vyhledat odbornou pomoc, pokud:
-
si potřebujete dát skleničku hned po probuzení, abyste mohli fungovat,
-
je pro vás obtížné odolat alkoholu,
-
vyhledáváte události a akce, kde se podáváte alkohol,
-
alkohol skrýváte a pijete potají osamotě,
-
lžete o množství vypitého alkoholu,
-
dáváte přednost alkoholu před svou rodinou a přáteli,
-
kvůli alkoholu zanedbáváte své povinnosti,
-
kvůli alkoholu ztrácíte motivaci a zájem o své koníčky,
-
pociťujete abstinenční příznaky, když se nenapijete.
Kam se obrátit o pomoc?
Pokud máte pocit, že alkohol pomalu ale jistě přebírá vládu nad vaším životem, vyhledejte odbornou pomoc. Obrátit se můžete na svého ošetřujícího lékaře, který vám poradí, jak dále postupovat. Nebo si vyhledejte nejbližší adiktologickou (odvykací) ambulanci, případně psychiatra či psychologa, který se věnuje léčbě závislosti. Svěřit byste se měli také svému nejbližšímu okolí, které vám dokáže nabídnout podporu a motivaci k odvykání.
Related products
Alkohol test ze slin - 5 ks v balení
Rychlý a spolehlivý alkoholový test z lidských slin ve formě papírového proužku. Vysoce citlivá...
Digitální alkohol tester ALKOHIT X5
Alkohit X5 je technologicky pokročilý analyzátor alkoholu v dechu především pro osobní použití....
Komentáře (0)