Závislost na alkoholu vzniká postupně. Jak ji poznat?

Kdy se z občasného vypití sklenky vína nebo drinku stane závislost na alkoholu? To se bohužel nedá říct. Existují ale určitá vodítka, která vám napoví, zda máte vy nebo někdo z vašeho okolí problémy s alkoholem.

Zdravá míra neexistuje

Taky jste se setkali s názorem, že občasná konzumace alkoholu prospívá zdraví? Poslední studie naopak ukazují, že něco jako “zdravá míra” neexistuje a jakékoliv pití alkoholu je ve skutečnosti rizikové. Zda se z něj ale vyvine závislost, záleží na mnoha dalších faktorech. Roli hraje genetika, prostředí nebo psychický stav člověka.

Jak poznat závislost na alkoholu?

Není stanovena žádná přesná hranice, od které by se pití alkoholu dalo považovat za alkoholismus. Vznik závislosti je podle odborníků spíše kontinuální proces, kdy rizikové škodlivé pití přechází do závislosti. Ta má opět několik stádií a končí chronickým alkoholismem. Existuje ale několik vodítek, které napoví, zda se vám konzumace alkoholu vymyká z rukou.

jak poznat závislost na alkoholu

Množství vypitého alkoholu

Jedním z kritérií může být množství vypitého alkoholu. Podle něj rozlišujeme nízkorizikové pití, vysokorizikové pití a škodlivé pití alkoholu. 

 

 • Nízkorizikové pití alkoholu – Za nízkorizikové pití se považuje jedna sklenice alkoholu (20 g čistého alkoholu) denně u žen a dvě sklenice (40 g čistého alkoholu) u mužů.

 • Vysokorizikové pití alkoholu – Pokud žena vypije tři sklenice alkoholu denně a muž čtyři sklenice alkoholu denně, jedná se už o pití s vysokým rizikem.

 • Škodlivé pití alkoholu – Vzniká při dlouhodobém a pravidelném pití velkého množství alkoholu. Jedná se o předstupeň závislosti na alkoholu.

 

Jeden alkoholický nápoj představuje 0,5l piva, 2 dcl vína nebo 5cl destilátů.

Tři znaky stačí

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí považujeme člověka za závislého, pokud v posledních šesti měsících vykazuje alespoň tři z následujících znaků:

 • craving (nepřekonatelná touha se napít),

 • zvyšování tolerance,

 • narušená sebekontrola,

 • změna priorit a zanedbávání jiných zájmů,

 • abstinenční příznaky při odnětí alkoholu,

 • pokračování v pití i přes negativní následky.

Fáze závislosti na alkoholu

Není alkoholik jako alkoholik. Závislost na alkoholu má několik fází:

 

 • Varovná fáze – člověk začíná konzumovat alkohol častěji, než je obvyklé. Potřeba se napít roste, stejně jako tolerance na alkohol. Závislý člověk si alkohol dopřává tajně anebo se svoje pití snaží ospravedlňovat.

 • Střední fáze – s rostoucí tolerancí potřebuje člověk vypít víc alkoholu k tomu, aby se cítil dobře. Vzdát se alkoholu je každým dnem složitější.

 • Pokročilá fáze – dostáváme se do fáze, kdy už člověk svou závislost nedokáže dál skrývat. Při pokusu o omezení alkoholu se dostavují abstinenční příznaky.

 • Konečná fáze – v této fázi se u závislého člověka objevují zdravotní a psychické problémy včetně deprese. Člověk ztrácí zájem o své okolí a často se zcela izoluje od rodiny a přátel.

Jak poznat alkoholika?

Dlouhodobé pití alkoholu má negativní vliv na tělo a vzhled, těžké alkoholiky proto snadno poznáte na první pohled. Mívají oteklý obličej, oči protkané červenými žilkami a špatnou pleť, která nese známky předčasného stárnutí. Vlasy ztrácejí lesk, jsou suché a mohou začít vypadávat. Častěji se tvoří modřiny a tmavé skvrny na kůži.

jak poznat závislost na alkoholu

Kdo je funkční alkoholik?

Závislost na alkoholu se většinou špatně skrývá před okolím. Funkční alkoholici to ale dokážou. Bývají spolehliví, zodpovědní, a dokonce úspěšní. A jakékoliv vaše podezření ohledně alkoholu umí šikovně vyvrátit.

 

Jak takového funkčního alkoholika poznáte?

 

 • Každou příležitost k pití alkoholu dokážou zdůvodnit.

 • Ospravedlňují se tím, že pijí jen drahý alkohol.

 • Mají viditelně vysokou míru tolerance alkoholu.

 • Vyhýbají se společenským akcím bez přítomnosti alkoholu.

 • Stěžují si na výpadky paměti.

 • Mají tendenci alkohol uchovávat na neobvyklých místech.

 • Žertují o problémech s alkoholem.

Kdy a kde vyhledat odbornou pomoc?

K lékaři byste se měli vydat v momentě, kdy vás alkohol začne v životě omezovat. Podstatné není ani tak množství vypitého alkoholu, jako další znaky spojené s alkoholismem. Hledáte stále nové příležitosti k tomu, dát si sklenku vína? Pijete, i když víte, že vám to škodí? Zanedbáváte svou práci, rodinu nebo koníčky? To vše jsou neklamné známky toho, že alkohol pomalu ale jistě přebírá vládu nad vaším životem.

 

A kde odbornou pomoc hledat? Obrátit se můžete na svého ošetřujícího lékaře, který vám poradí, jak dále postupovat. Nebo si vyhledejte nejbližší adiktologickou (odvykací) ambulanci, případně psychiatra či psychologa, který se věnuje léčbě závislosti.

Jak probíhá léčba závislosti na alkoholu?

Pokud si svůj problém s alkoholem přiznáte už na začátku, pomoc bývá rychlá a účinná. Většinou sestává z terapie, která vám pomůže odhalit příčinu vašeho závislostního chování.

 

Těžké případy alkoholismu ale vyžadují komplexní léčbu, která často vyžaduje kombinaci léčebných přístupů. Některé z nejběžnějších metod léčby zahrnují detoxikaci, psychoterapii a léčbu léky (např. Antabus, naltrexon nebo akamprozát). Neméně podstatná je celková změna životního stylu.


Tip: Přečtěte si, proč by abstinující a vyléčení alkoholici neměli pít nealkoholické nápoje.

Zdroje obrázků: pixabay.com, unsplash.com

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první