Drogy, před kterými byste se měli mít na pozoru v roce 2024

Trh s drogami už dávno neokupují jen známé drogy, jako je marihuana, kokain nebo pervitin. Na scéně se každoročně objevují nové návykové látky a mnohé z nich jsou (alespoň zpočátku) legální. Které z nich představují reálnou hrozbu v roce 2024?

Nové psychoaktivní látky (NPS)

Každý rok se na trhu s drogami objeví stovky nových psychoaktivních látek (NPS). Jedná se o nové chemické sloučeniny, které mají podobné nebo i silnější účinky než klasické drogy, jako marihuana, kokain, pervitin nebo extáze. Na rozdíl od nich jsou ale legální, jelikož ještě nedošlo k jejich zařazení na seznam zakázaných látek.

Co jsou nové psychoaktivní látky?

Mezi NPS patří látky z řady ektaktogenů, syntetické katinony nebo lysergamidy, tedy náhrady k tradičním halucinogenům, jako je například LSD.

 

  • Nové psychoaktivní látky z řady ektaktoganů navozují příjemné opojení, pocity štěstí a euforie. Při dlouhodobém užívání nebo předávkování ale mohou způsobit návaly vzteku a agresivity, zmatenost, nespavost, halucinace nebo paranoiu.

  • Nové syntetické katinony jsou odvozené z kathinonu. Jedná se o alkaloid obsažený v listech katy jedlé, jehož chemický vzorec nápadně připomíná amfetamin. Stejně jako on stimulují syntetické katinony centrální nervovou soustavu.

Jsou nové psychoaktivní látky legální?

Ano i ne. S novými psychoaktivními látkami je ta potíž, že jakmile se jedna z nich dostane na seznam zakázaných látek, vznikne v laboratoři deset jiných, lehce chemicky pozměněných, ale stejně nebo i více účinných. A z pohledu zákona zcela legálních. Ty se následně prodávají jako sběratelské či dekorativní předměty, které si může koupit v podstatě kdokoliv.

Psychomodulační látky

HHC-O, THC-P nebo kratom. To jsou látky, které dlouhou dobu spadaly do tzv. šedé zóny. Od 1. března 2024 ale patří na seznam zakázaných látek, a to až do 1. ledna 2025, kdy vejde v platnost nový zákon. Ten zařadí HHC, THC-P, kratom a podobné nové drogy mezi psychomodulační látky, které sice budou legální, koupit si je ale budou moci jen dospělí uživatelé. 

Co je HHC?

Kanabinoid nacházející se v rostlině konopí bylo až do března 2024 jednoduše koupit, a to i přesto, že vykazuje psychoaktivní účinky, stejně jako THC. Právě snadná dostupnost z něj udělaly oblíbenou rekreační drogu, která se v podobě cukrovinek často dostala i k nezletilým.

 

Mezi psychomodulačními látky byste od roku 2025 měly nalézt nejen HHC, ale i jeho derivát HHC-O.

Co je kratom?

Kratom je strom původem z jihovýchodní Asie. Tamní obyvatelstvo už od nepaměti žvýká listy kratomu podobně jako se žvýkají listy koky v jihoamerických horách. Podle odborníků mají obě rostliny podobné účinky – zahánějí hlad, povzbuzují člověka k delší a těžší práci a v závislosti na použité dávce dovedou stimulovat i uvolnit. Také kratom má psychoaktivní účinky, a proto ho vláda zařadila na seznam psychomodulačních látek, jejichž prodej bude regulován.

Co je THC-P?

THC-P je látka přirozeně se vyskytující v rostlině konopí, ale v tak malém množství, že se její extrakce finančně nevyplatí. Na trhu se proto setkáte jen s její syntetickou verzí, která má dle dosavadních výzkumů vůbec nejsilnější účinky ze všech kanabinoidů a předčí dokonce i známé THC. Údajně ulevuje od bolesti, zklidňuje nervový systém, ale také vyvolává euforické pocity a změny vědomí.

Fentanyl

Fentanyl není nikterak nová droga. V 60. letech se začal používat ve zdravotnictví jako anestetikum a analgetikum k potlačení chronické bolesti. Jeho účinky a dostupnost z něj ale dělají stále oblíbenější drogu, která je 50× silnější než heroin, a dokonce 100× silnější než morfin.

Jaké účinky má fentanyl?

Fentanyl se váže na opioidní receptory v centrální nervové soustavě, kde vyvolává sedační a analgetické účinky. Kromě toho však oslabuje dýchací centrum a může vyvolat změny nálady, euforii, stavy úzkosti a ospalost. Neobvyklé není ani nevolnost a zvracení, nebo dokonce ztráta vědomí. 

Je fentanyl legální? 

Ačkoliv je fentanyl silně návykový, jakožto lék na bolest je zcela legální. Na trhu s drogami se navíc neobchoduje jen s fentanylovými tabletami nebo náplastmi, ale také s deriváty fentanylu. Sehnat se dají pod různými názvy – china girl, china white, dance fever, friend, goodfella, jackpot, murder 8, TNT a Tango and Cash.

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první