- today
- label Články
- favorite 0 likes
- comment 0 comments
Zatímco drogové opojení vám vydrží jen několik hodin, samotná droga vás může provázet celé týdny, nebo dokonce měsíce. Pojďte zjistit, jak dlouho trvá, než se z těla vyloučí marihuana, kokain, heroin nebo LSD.
Drogy vás mohou provázet několik měsíců
Drogy se do těla dostávají nejčastěji trávicím traktem, plícemi nebo přímo do krve pomocí injekční stříkačky a zůstávají v něm i poté, co jejich účinky dávno pominou. Někdy může trvat celé týdny či měsíce, než tělo vyloučí poslední zbytky návykové látky. Její stopy lze mezitím nalézt v krvi, v moči, ve slinách, a dokonce i ve vlasech.
Co se děje s drogami v těle?
Jakmile se droga dostane do těla, putuje do krve. Odtud cestuje krevním řečištěm do různých orgánů, aby nakonec skončila v játrech. Ta mají za úkol rozložit návykovou látku na menší molekuly – tzv. metabolity. Kapacita jater je ale omezená, proto může trvat i několik týdnů či měsíců, než poslední zbytky metabolitů opustí tělo společně s močí, potem nebo stolicí. Než k tomu ale dojde, existuje reálná šance, že se přítomnost drogy prokáže na drogovém testu.
Co ovlivňuje rychlost odbourávání drogy v těle?
Doba, za kterou koncentrace drogy v těle klesne na nulu, závisí na jejím biologickém poločasu rozpadu. Ten označuje dobu, za kterou se z těla vyloučí polovina původního množství látky. Za 5 takových poločasů se látka z těla vyloučí úplně.
Jaké jsou poločasy rozpadu těch nejznámějších drog? U heroinu se jedná o dvě až šest minut, u kokainu asi o hodinu, u extáze (MDMA) o osm hodin a u metamfetaminu o jedenáct hodin, zatímco biologický poločas rozpadu THC činí 4–6 dní.
Jak dlouho zůstávají drogy v těle?
I přesto, že biologický poločas rozpadu je konstantní pro každou návykovou látku, může její vylučování z těla trvá různě dlouhou dobu. Rychlost odbourávání ovlivňuje celá řada faktorů – především množství drogy a způsob jejího užití, v menším míře také pohlaví, věk, hmotnost a zdravotní stav uživatele nebo rychlost jeho metabolismu.
Na konec závisí také na způsobu testování. Obecně platí, že nejkratší dobu přetrvávají měřitelné koncentrace drogy v krvi. V moči lze vysledovat metabolity drog rozpustné ve vodě někdy i za dlouhé týdny. Nejdéle přetrvávají detekovatelná množství drog ve vlasech (i déle než 3 měsíce). Jedná se totiž o mrtvou, neprokrvenou tkáň, takže látky v ní uložené už dále nepodléhají metabolismu.
Jak zamaskovat přítomnost drog v těle?
K testování přítomnosti drog v těle se používají drogové testy dvojího typu – laboratorní a screeningové. Ty laboratorní jsou přesnější a dokážou odhalit užití drogy v minulosti, ale ve firmách, školách a při silniční kontrole se setkáte s druhým typem. Screeningové testy na drogy mají podobu plastové destičky – jsou rychlé, levné a přenosné, a dají se tedy použít přímo na místě. Většinou se zaměřují na vzorky moči a na odběr slin, méně často se používají drogové testy z potu.
Bez ohledu na to, zda jste drogu užili jednorázově, nebo si ji dopřáváte pravidelně, odběry krve nebo náhodné testování na pracovišti může její přítomnost odhalit i po několika týdnech. Ptáte se, jestli se s tím dá něco dělat? Bohužel pro vás máme spíše špatné zprávy. Zatímco screeningové testy z moči byste teoreticky dokázali ovlivnit, pokud byste začali pít více vody, laboratorní testy neoklamete. Jediným způsobem, jak mít negativní test na drogy, je drogy neužívat.
Related products
1x Test na marihuanu (THC) ze slin (kazeta + nádobka)
Rychlý jednostupňový kontrolní test pro zjištění hladiny THC ve slinách. Rozliší koncentraci 12...
Drogový test COC z moči (kokain) - 1 ks
Kvalitní a velmi citlivý test ve formě proužku, který detekuje kokain a jeho metabolity v lidském...
Drogový test MOP z moči 1 ks (heroin, morfin, opiáty)
Kvalitní a velmi citlivý test ve formě proužku, který detekuje morfin (MOP) a další opiáty v...
Test na pervitin (metamfetaminy) z moči 1-50ks od 38Kč
Kvalitní a velmi citlivý test ve formě proužku, který detekuje metamfetamin (MET), amfetamin a...
Komentáře (0)