Kratom. Jedni o něm mluví jako o léku, jiní jako o droze. Ať tak či tak, kratom má nepochybně podobné účinky jako opiáty. Jeho užívání sice dosud není regulované, testy na kratom už ale existují. Testovat ho lze z krve i z moči – pomocí rychlotestovacího proužku to zvládnete i sami doma.

Co je kratom?

Kratom je strom původem z jihovýchodní Asie. Tamní obyvatelstvo už od nepaměti žvýká listy kratomu podobně jako se žvýkají listy koky v jihoamerických horách. Podle odborníků mají obě rostliny podobné účinky – zahánějí hlad, povzbuzují člověka k delší a těžší práci a v závislosti na použité dávce dovedou stimulovat i uvolnit.

Účinky kratomu na lidské tělo a mysl nezůstaly bez povšimnutí ani u nás. Netrvalo dlouho a kratom si získal popularitu zejména jako přírodní alternativa léků na bolest nebo jako náhrada návykových opiátů.

kratom

Jak působí kratom?

Kratom obsahuje dva hlavní alkaloidy mitragynin a 7-hydroxymitragynin, které se vážou na opioidní receptory v mozku a způsobují jeho stimulační a analgetické účinky. Mitragynin dosud není zákonem regulován ani se nenachází na seznamu zakázaných látek, tudíž neexistují ani žádná omezení pro jeho užívání. Přesto se z důvodu bezpečnosti doporučuje neužívat kratom v zaměstnání nebo při řízení vozidla

Jaké jsou účinky kratomu?

Účinky kratomu na tělo závisí na dávce, odrůdě kratomu, zdravotním stavu člověka a dalších látkách, které společně s kratomem užil. Zvlášť nebezpečné může být užití kratomu současně s alkoholem nebo léky na předpis – obojí může zvyšovat riziko negativních vedlejších účinků.

V malých dávkách kratom tlumí bolest, podporuje soustředění, zlepšuje spánek, dodává energii, navozuje pocit bdělosti, zrychluje srdeční tep a zvyšuje libido.

Ve vyšších dávkách působí kratom podobně jako opioida či sedativa – uvolňuje, zklidňuje nervový systém, navozuje rychlejší usínání a tvrdší spánek.

Odhalí kratom běžné testy na drogy?

Klasické 5, 10 nebo 12panelové testy na drogy kratom neodhalí. Obvykle totiž kontrolují látky jako THC, kokain, opiáty, amfetaminy, extázi, barbituráty, některá antidepresiva a další, ale mitragynin ani jeho metabolity nedetekují.

Odhalí kratom policejní testy ze slin?

Ani orientační testy ze slin, které používá policie při silniční kontrole, kratom nedokážou odhalit. Stát se ale může, že bude orientační test falešně pozitivní. V takovém případě přicházejí na řadu kontrolní testy z krve, které by už kratom teoreticky odhalit mohly. Ani tak se ale uživatelé kratomu obávat nemusejí – kratom není zakázaná látka, takže za její užívání jim žádný postih nehrozí.

Jak se testuje kratom?

Testy na kratom ale existují. Provádějí se buď z krve, nebo z moči. V obou případech se testy zaměřují na dva již zmíněné alkaloidy – mitragynin a 7-hydroxymitragynin. S jejich používáním se můžete setkat na pracovištích, kde je bezpečnost na prvním místě. V takovém případě může mít zaměstnavatel (vcelku oprávněný) zájem, aby jeho zaměstnanci nebyli v pracovní době pod vlivem jakékoliv psychoaktivní látky.

Tip: Otestovat se na přítomnost kratomu v těle můžete i doma. Slouží k tomu drogové testy na kratom. Rychlotestovací proužek poskytuje pozitivní výsledek, když mitragynin v moči překročí hodnotu 300ng/ml.

Jak dlouho se drží kratom v krvi?

To závisí na mnoha faktorech – jednak na dávce kratomu, jednak na věku, hmotnosti a zdravotním stavu uživatele. Udává se, že kratom může být v krvi zjistitelný 2–3 dny po posledním užití. V moči se pak může vyskytovat dokonce ještě týden po poslední dávce.

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první