Jak poznat závislost na pervitinu? Tohle jsou nejčastější příznaky

V České republice pravidelně užívá pervitin asi 35 tisíc lidí. Jejich skutečný počet může být ale mnohem vyšší. Jak zjistit, jestli k nim patří i vaše dítě, partner nebo kolega z práce? Napovědět vám mohou nejčastější příznaky závislosti na pervitinu. Které to jsou?

Perník, péčko, speed nebo piko aneb Za vším hledej pervitin

Perník, péčko, speed nebo piko. To vše jsou názvy pro pervitin nebo také krystalický metamfetamin. Jedná se o silnou a velmi návykovou drogu, která může mít podobu průhledných krystalů nebo lesklých modrobílých kamínků. Nejčastěji se kouří pomocí malé skleněné dýmky, dá se ale taky spolknout, šňupat nebo píchnout do žíly. Oblibě se tato taneční droga těší zejména mezi mladými lidmi, kteří si díky ní užívají pocity euforie, vzrušení a nekonečného sebevědomí. Perník má ale i svou stinnou stránku, ke které patří výkyvy nálad a výbuchy vzteku, halucinace nebo paranoia.

Jak poznat člověka závislého na pervitinu?

Jak poznat závislost na pervitinu? Pokud máte podezření, že vaše dítě, partner nebo jiná blízká osoba svádí nerovný boj s pervitinem, napovědět vám mohou změny v jejich vzhledu a chování. Mezi varovné signály, při kterých byste měli zbystřit, patří:

 

  • Problémy ve škole nebo v práci – časté absence, náhlý nezájem o pracovní výsledky, pokles v ohodnocení a výkonnosti

  • Zdravotní projevy – ztráta životní energie a motivace, nechutenství, rozšířené zorničky a těkavé pohyby očima, tiky a cukání v obličeji, neobvyklé pohyby, nepřetržité mluvení, schopnost nespat i několik dnů či týdnů

  • Zanedbaný vzhled – ztráta zájmu o oblečení a celkovou upravenost, rapidní úbytek hmotnosti, viditelné zhoršení pleti, špatný stav zubů a nehtů

  • Změny v chování – přehnaný důraz na soukromí, přehnané negativní reakce dotazy ohledně trávení volného času, prudké změny chování ke kolegům, přátelům a rodině, agresivní projevy a násilnické sklony, výkyvy nálad s výbuchy vzteku

  • Halucinace a paranoia – halucinace (vjemy a obrazy, které se zdají být skutečné, ačkoli nejsou), paranoia (extrémní a bezdůvodná nedůvěra k ostatním lidem)

  • Rostoucí finanční výdaje – náhlé žádosti o peníze, půjčky peněz bez srozumitelného či důvěryhodného vysvětlení, krádeže peněz nebo cenných věcí

 

Dlouhodobí uživatelé pervitinu dokážou svou neřest velmi zdařile maskovat a často je prozradí až pozitivní test na pervitin z moči nebo ze slin. Pořídit ho můžete i domů – využití najde třeba během léčby závislosti, když se chcete přesvědčit, že dotyčný člověk to s odvykáním myslí vážně.

Jak vzniká závislost (nejen) na pervitinu?

Je důležité si uvědomit, že závislost nevzniká ze dne na den. Jen výjimečně se stane, že by se člověk stal závislým hned po prvním užití. Mnohem častěji jde o postupný proces, na jehož začátku mnohdy stojí zvědavost nebo chuť experimentovat a bavit se. K drogám však člověka mohou dovést i problémy doma či ve škole nebo psychické potíže. Nejčastěji se v souvislosti se závislostí (nejen) na pervitinu skloňují nepříjemné stavy, jako je deprese, úzkost nebo hraniční porucha osobnosti.

Jaké účinky má pervitin?

Jakákoliv droga se váže na receptory v mozku, které začnou do těla uvolňovat dopamin – neurotransmiter, kterému se přezdívá hormon štěstí. Pervitin v tomto není výjimkou. Po jeho užití vás proto zaplaví vlna energie, pocit euforie a vzrušení (tzv. rush). Není divu, že jedna dávka člověku většinou nestačí.

 

Pravidelným užíváním pervitinu vzniká nejen závislost, ale také tolerance, kvůli které potřebujete k dosažení stejných účinků stále vyšší a vyšší dávku. S narůstající tolerancí se navíc může vyvinout psychická závislost na droze. To znamená, že budete mít pocit, že drogu musíte užívat, jen abyste se cítili normálně.

Co způsobuje pervitin?

Metamfetamin velmi účinně potlačuje únavu a potřebu spánku, zrychluje psychomotorické tempo a přináší pocity euforie a přehnané sebedůvěry. Předávkování pervitinem může způsobit neklid, zmatení, úzkost, halucinace, srdeční arytmii, zvýšený krevní tlak, kolaps oběhového systému, křeče a kóma.

 

Pokračující užívání metamfetaminu způsobuje změny v mozkovém dopaminovém systému, které jsou spojeny se sníženou koordinací a zhoršeným verbálním učením a pamětí. U dlouhodobých uživatelů se může vyvinout paranoidní psychóza.

 

“Pervitin dokáže z lidí, kteří by jinak nebyli schopni žádných hrozných věcí, udělat totální zrůdy. To není mýtus, to je fakt. Byla jsem toho svědkem.” (anonym z diskuzního fóra)

Odvykání od pervitinu: Jde to i bez léčby

Závislost na pervitinu dokáže člověka naprosto pohltit a změnit jeho osobnost. Čím dříve začnete drogy užívat, tím silnější závislost si na ní vypěstujete a tím obtížnější pro vás bude odvykání. Pokud se navíc rozhodnete projít odvykáním zcela sami bez pomoci odborníků, s největší pravděpodobností se nevyhnete relapsu. A ne jednomu. Doba mezi jednotlivými relapsy by se ale měla s každým odvykacím pokusem prodlužovat a jejich trvání naopak zkracovat. 

 

Své o tom ví terapeut Pavel Nepustil, autor knihy Bez léčby to jde. Nepustil na jednotlivých příkladech dokládá, že právě motivace, zázemí a také okamžik, kdy člověku dojde, že už páchá věci, které by nikdy střízlivý neudělal, hrají roli v postupném upouštění od braní. 


Pokud však máte pocit, že na odvykání od pervitinu sami nestačíte, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Profesionální poradenství od odborníků, případně zařazení do programu na odvykání drog výrazně zvyšuje vaše šance na uzdravení a návrat k normálnímu životu. Pokud nevíte, na koho se obrátit, praktický lékař nebo místní protidrogová poradna vám poradí.

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první