Jak vypadají abstinenční příznaky při odvykání kouření?

Odvykání kouření téměř vždy doprovází abstinenční příznaky. Jaké jsou ty nejčastější? Jak brzy po poslední cigaretě se dostaví a kdy odezní? A je nějaká možnost, jak nikotinový absťák potlačit, nebo mu zcela zabránit?

Závislost na kouření je dvojí

Kuřáci musí často bojovat rovnou se dvojí závislostí – psychickou a fyzickou.

 

 • Psychickou závislostí označujeme závislost na cigaretě jakožto na předmětu bez ohledu na to, zda obsahuje nikotin. Kuřák si v takovém případě spojuje cigaretu s určitým chováním – automaticky po ni sahá buď ve stresu, nebo v rámci rituálu (ranní káva, sklenička vína).

 • Fyzická závislost vzniká na látce zvané nikotin, kterou obsahují cigarety, doutníky a další tabákové výrobky. Menší dávky nikotinu působí stimulačně (dodávají energii, zlepšují soustředění a stimulují krátkodobou paměť), vyšší dávky mají naopak uklidňující účinky. Pokud to s nikotinem přeženete, dostaví se pocení, návaly, bolesti hlavy nebo závratě. 

Co je nikotin?

Nikotin je rostlinný alkaloid přirozeně se vyskytující v tabákových listech, odkud se dostává do cigaret, doutníků a dalších tabákových výrobků. Jeho účinky lze pocítit už několik okamžiků po užití. Nikotin se vstřebává skrz sliznici dutiny nosní a ústní a skrz plicní sklípky do krve a dále do mozku. Tam se váže na acetylcholinové receptory, kterým dává povel k vyplavení dopaminu – hormonu štěstí, který je zodpovědný za pocit uvolnění a odměny.

abstinenční příznaky nikotin

Jak vzniká závislost na nikotinu?

Nikotin považují někteří lékaři dokonce za návykovější než heroin. Závislost si na něm prý můžete vybudovat už po několika dnech a hrstce cigaret. Poznáte ji tak, že se postupně zvyšuje vaše tolerance na nikotin: čím víc tedy kouříte, tím vyšší dávku nikotinu potřebujete, abyste se cítili dobře.

 

Obecně lze říci, že závislý je kuřák, který denní kouří více než 15 cigaret. Pokud si tu první zapálí do 60 minut od probuzení, jedná se o silnou závislost. Podrobnější zhodnocení závislosti na nikotinu lze zjistit pomocí Fagerströmůva testu nikotinové závislosti.

Jak dlouho se čistí tělo od nikotinu?

Půl dne bez cigarety stačí k tomu, aby hladina oxidu uhelnatého a nikotinu v těle klesla zhruba na polovinu. Po celém dni abstinence je veškerý oxid uhelnatý z těla pryč, dýchací soustava se čistí a vy můžete začít kašlat. Dva dny trvá, než se organismus zcela vyčistí od nikotinu. Začíná kritické období, protože tělo nutkavě vyžaduje svou pravidelnou dávku.

 

Tip: Chcete vědět, za jak dlouho vám z těla vyprchá nikotin? Vyzkoušejte domácí kuřácký test na nikotin.

Co se děje s tělem bez nikotinu?

V mozku kuřáků dochází postupem času ke zmnožení dopaminových receptorů. Pokud jim ze dne na den odepřete obvyklý přísun nikotinu, záhy to na sobě pocítíte. Tělo jakoby křičí po další dávce drogy, na kterou bylo zvyklé. A pokud se jí nedočká, připravte se na zatěžkávací zkoušku v podobě abstinenčních příznaků.

abstinenční příznaky nikotin

Jak vypadají abstinenční příznaky při odvykání kouření?

Abstinenční příznaky jsou ve skutečnosti tím pravým důvodem, proč si kuřák závislý na nikotinu zapaluje jednu cigaretu za druhou. K těm nejčastějším patří:

 

 • Nutkavá touha po cigaretě

 • Podrážděnost

 • Nervozita

 • Úzkost

 • Strach

 • Deprese

 • Neschopnost soustředit se

 • Neklid

 • Netrpělivost

 • Nespavost

 • Zvýšená chuť jídlu

Jak dlouho může trvat nikotinový absťák?

Abstinenční příznaky se dostavují už několik hodin po poslední cigaretě a mohou trvat 3 týdny, ale také 3 měsíce. První měsíc vás budou sužovat zejména změny nálady, nespavost, obtížné soustředění, neschopnost odpočívat, podrážděnost a zlost. Další abstinenční příznaky jako nutkání kouřit nebo zvýšená chuť k jídlu naopak mohou trvat 10 i více týdnů.

Jak abstinenční příznaky zmírnit?

Naštěstí dnes existuje spoustu způsobů, jak nepříjemné abstinenční příznaky zmírnit. Jeden z nich představují podpůrné nikotinové prostředky, které do organismu dopraví malou dávku návykové látky. První měsíc, kdy je chuť na cigaretu nejsilnější, můžete využít volně prodejný lék Defumoxan s účinnou látkou cytisin. 

Vyzkoušet můžete také osvědčené babské rady. Pro potlačení chuti na cigaretu se hojně používal kořen z puškvorce. Připravit si ho můžete jako výluh, který se doporučuje popíjet v průběhu celého dne. Ale pozor – maximálně šest doušků denně! S odvykáním od nikotinu vám pomohou i další bylinky. Například lípa, třezalka a meduňka potlačují stres, zatímco zázvor a máta působí proti případné nevolnosti či trávicím potížím. Vláknina a chrom pomůžou překonat chutě na sladké, zatímco hořčík zmírní bolesti hlavy.

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první