Kdy mohu sednout za volant? Napoví kalkulačka alkoholu i tester

Máte za sebou večeři se sklenkou vína nebo divokou rozlučkovou párty a teď vás zajímá, jestli můžete s klidným svědomím usednout za volant? Prozradíme vám, jak rychle se odbourává pivo, víno nebo panák a proč se raději nespoléhat na online kalkulačky alkoholu.

Jaký vliv má alkohol na člověka za volantem?.

To vám prozradí experti ÚAMK, kteří zkoumali, jak různá hladina alkoholu v krvi ovlivňuje řízení. 

  • Do 0,5 promile – lehké alkoholové opojení, které vám zvedne nejen náladu, ale i sebevědomí. Hůř odhadujete vzdálenosti i rychlost a máte tendenci přeceňovat své řidičské schopnosti. 

  • 0,5–0,8 promile – s rostoucí hladinou alkoholu se prodlužuje vaše reakční doba. Nečekaný manévr protijedoucího auta se vám může stát osudným. Navíc se hůř soustředíte a můžete mít potíže rozeznávat barvy na semaforu.

  • 0,8–1,2 promile – nastupuje tunelové vidění, které vám znemožňuje sledovat, co se děje v sousedních pruzích. Můžete u sebe zaznamenat také větší agresivitu, kvůli které se do klaksonu opíráte častěji než normálně.  

  • Nad 1,2 promile – zcela ztrácíte přehled o dění na vozovce a také kontrolu nad svým vozem. 

kdy usednout za volant po požití alkoholu

V ČR platí nulová tolerance alkoholu za volantem

V České republice platí nulová tolerance alkoholu za volantem. To znamená, že vám při dechové zkoušce neprojde ani jedno malé pivo k obědu. Při silniční kontrole smíte nadýchat maximálně 0,24 promile, což je zákonem povolená odchylka. Jakmile na displeji alkohol testeru uvidite vyšší hodnotu, dopustili jste se přestupku, nebo dokonce trestného činu.

 

Tip: Přečtěte si, jaké vám hrozí postihy za řízení pod vlivem alkoholu.

Jak rychle se odbourává alkohol z těla?

U dospělého muže trvá přibližně hodinu, než se hladina alkoholu dostane na maximum. Až poté začíná tělo alkohol odbourávat, a to tempem 0,1 promile za hodinu. Všeobecně platí, že muži odbourávají alkohol rychleji než ženy. Ve výhodě jsou také osoby s vyšší hmotností a pravidelní pijaci alkoholu. Rychlost odbourávání rovněž ovlivňuje aktualni psychicky stav, zkonzumované jídlo, pití nebo léky. Přitom neexistuje zaručená metoda, jak odbourávání alkoholu urychlit. Po studené sprše, fyzické aktivitě nebo kávě se možná budete cítit méně opilí, hladina alkoholu ve vašem těle se ale nezmění. 

kdy vyprchá alkohol z těla

 

  • Za jak dlouho vyprchá pivo? Muž o váze 85 kg odbourá jedno pivo desítku (0,5 l) za cca 3 hodiny. Ženě o hmotnosti 60 kg se hladina alkoholu v krvi vrátí na nulu až za 4 hodiny.

  • Za jak dlouho vyprchá víno? K odbourání dvou deci vína bude muž (85 kg) potřebovat asi 2,5 hodiny, zatímco žena (60 kg) až 4 hodiny. 

  • Za jak dlouho vyprchá panák? Odbourání 0,5 dl destilátu s obsahem alkoholu 40 % bude muži (85 kg) trvat asi 3 hodiny, zatímco ženě to bude trvat téměř 4 hodiny.

Jak zjistit hladinu alkoholu v krvi?

Hladina alkoholu v krvi se nejlépe stanovuje po odebrání vzorku krve. Takovou možnost ale většinou nemáte, a proto můžete použít online kalkulačku alkoholu nebo ještě lépe domácí alkohol tester.

Online kalkulačka alkoholu

Rychlý a snadný výpočet zbytkového alkoholu v těle nabízejí online kalkulačky. Spoléhat byste na ně ale příliš neměli. Kalkulačky alkoholu berou v potaz pouze průměrný obsah alkoholu v nápoji, vaše pohlaví a hmotnost. Naopak vůbec nezohledňují individuální rozdíly – tedy to, že každý člověk odbourává alkohol jinou rychlostí.

 

Přibližné hodnoty zbytkového alkoholu v těle si můžete vypočítat i bez pomoci online kalkulačky. Jak na to? Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu, který je obsažen v nápoji. To následně vydělte svou hmotností vynásobenou konstantou (pro ženy je konstanta 0,49 a pro muže 0,58).

Domácí alkohol tester 

O něco přesnější výsledky nabízejí domácí alkohol testery. Spíš než jednorázovým detekčním trubičkám ale dejte přednost digitálnímu testeru s elektrochemickým čidlem. Ty kvalitní ukazují hodnoty spolehlivě již od úrovně 0,10 promile a ty nejlepší již od 0,05. Stále byste ale měli mít na paměti, že měření má pouze orientační charakter a po prohýřené noci raději za volant nesedejte. 


Tip: Přečtěte si, jak vybrat spolehlivý a přesný alkohol tester pro domácí použití.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první