Máte chuť na pivo, ale zároveň chcete zůstat střízliví? Nealko pivo je jasná volba! Nebo ne? Jak je to s obsahem alkoholu v nealkoholickem pivu? Proč si ho neplést s limonádou? A kdo by se mu měl vyhnout obloukem?

Je nealko pivo skutečně nealkoholické?

Z názvu by se dalo usuzovat, že nealkoholické pivo neobsahuje ani kapku alkoholu. Není tomu tak. Ve skutečnosti v něm najdete 0,4–0,5 % alkoholu a je to tak v pořádku – alespoň podle české legislativy. Pro srovnání velké pivo 12° má zhruba 5 % alkoholu.

nealkoholické pivo a závislostZdroj: unsplash.com

Co říká zákon?

České zákony mluví jasně. Jestliže při silniční kontrole nadýcháte víc než 0,25 promile alkoholu, budete čelit následkům. Co když si před jízdou dopřejete nealkoholické pivo? Bezprostředně po vypití jednoho nealko piva sice můžete mít v krvi až 0,4 promile, stačí ale pět minut počkat a hladina alkoholu klesne téměř na nulu. Co z toho plyne? Nealkoholické pivo si před jízdou můžete bez obav dopřát – pokud budete brát ohled na jeho množství a neusednete za volant ihned po jeho konzumaci.

Nealko pivo nepatří do dětských rukou! 

Jen v České republice pije nealkoholické pivo každé čtvrté dítě ve věku od 11 do 15 let. Souvisí to zejména s tím, že ochucená nealko piva připomínají spíše limonády – přesně tak se je totiž snaží prezentovat jejich výrobci. Do dětských rukou ale dle odborníků nepatří.  Půlprocentní obsah alkoholu má na drobné dětské tělo podobný vliv, jako když si dá dospělý člověk normální pivo. U šestiletého dítěte dokonce může vypití půl litru nealko piva způsobit měřitelnou hladinu alkoholu v krvi.

Malé děti mají velmi nízkou toleranci vůči alkoholu – postrádají enzymy, které alkohol odbourávají, takže je pro ně mnohem nebezpečnější než pro dospělého. Častěji tak může dojít k úrazu, ale také k poškození vyvíjejícího se mozku. Navíc se výrazně zvyšuje riziko závislosti na alkoholu v dospělém věku – k tomu stačí dokonce už samotná nahořklá chuť piva, na kterou si děti velmi rychle zvyknou a tím spíše ji budou v dospělosti vyhledávat. Nemluvě o tom, že tímto způsobem děti nabydou dojmu, že pití piva (a potažmo dalších alkoholických nápojů) je ve společnosti naprosto normální. 

Věděli jste, že nealkoholická piva v sobě kromě alkoholu ukrývají i další zdravotní rizika? Dle adiktologa Karla Nešpora nealko piva často obsahují mykotoxiny, což jsou škodlivé látky produkované plísněmi. Kromě toho lak uvnitř plechovek uvolňuje malé množství bisfenolu A, který narušuje hormonální systém.

nealkoholické pivo a závislost Zdroj: unsplash.com

Abstinenti a nealko pivo? Špatná kombinace

Může se to zdát jako dobrý nápad, ale není tomu tak. Lidé, kteří se potýkají se závislosti na alkoholu, by se měli obloukem vyhnout i nealkoholickému pivu. Už samotná vůně piva vyvolává v jejich mozku zvýšenou koncentraci dopaminu, který má souvislost s pocitem blaženosti po konzumaci alkoholu. I malé množství alkoholu ve spojení s typickou chutí piva tak může způsobit tzv. craving nebolí bažení, které může vést k opětovnému vzniku závislosti na alkoholu. 

Podobný účinek může mít cokoliv, co připomíná vůni alkoholu. Třeba rumové pralinky, rumový punč, maso na víně, čokoláda plněná likéry a podobně.

Nealkoholické pivo je pořád pivo, ne limonáda

Nealkoholické pivo je vhodnou alternativou pro každého, kdo má rád chuť piva, chce se osvěžit a přitom zůstat střízlivý. Stejně tak si ho mohou bez výčitek dopřát řidiči, těhotné a kojící ženy nebo lidé užívající léky, které nelze kombinovat s alkoholem. Stále je ale třeba mít na paměti, že nealko pivo má mnohem blíže k pivu než k limonádě a nemělo by se tak stát základem pitného režimu. 

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první