Fentanyl se používá jako lék na bolest, jeho účinky a dostupnost z něj ale dělají stále oblíbenější drogu. Drogu, která je 50× silnější než heroin, a dokonce 100× silnější než morfin. Jak fentanyl účinkuje a jak se testuje jeho přítomnost v těle?

Co je fentanyl?

Fentanyl je syntetický (uměle vytvořený) opioid, který byl poprvé vyrobený v 50. letech v Belgii. Má podobné účinky jako morfin (přírodní opiát), na rozdíl od něj je ale 80–100× silnější. V 60. letech se začal používat ve zdravotnictví jako anestetikum a analgetikum k potlačení chronické bolesti. Při lékařských zákrocích se používá intravenózně, pacienti s chronickými bolestmi ho ale užívají nejčastěji v podobě náplastí nebo lízátek, která pomáhají tlumit náhle se objevující, tzv. průlomovou bolest.

fentanyl

Jaké jsou účinky fentanylu?

Fentanyl se váže na opioidní receptory v centrální nervové soustavě, kde vyvolává sedační a analgetické účinky. Kromě toho však oslabuje dýchací centrum a může vyvolat změny nálady, euforii, stavy úzkosti a ospalost. Neobvyklé není ani nevolnost a zvracení, nebo dokonce ztráta vědomí. 

Charakteristickým znakem užití fentanylu je výrazné zúžení zornic, které přetrvává i při dlouhodobém užívání fentanylu.

V případě zneužití fentanylu se mnohonásobně zvyšuje riziko vedlejších příznaků, kterých je celá řada. K těm fyzickým patří bolesti břicha, nechutenství, zácpa nebo naopak průjem, bolest hlavy nebo nadměrné pocení. Dostavit se mohou i psychické potíže – zmatečnost, deprese nebo halucinace.

Nelegální užívání fentanylu 

Nelegální užívání fentanylu se rozšířilo v 70. letech mezi zdravotníky, kteří k němu měli snadný přístup. Dnes se na černém trhu vyskytuje více než 1 400 derivátů fentanylu (tzv. fentalogs). Sehnat se dají pod různými názvy – china girl, china white, dance fever, friend, goodfella, jackpot, murder 8, TNT a Tango and Cash.

Nejčastěji se zneužívají náplasti s fentanylem získávané od lidí, kteří je mají na předpis. Fentanylové náplasti se vyvařují a fentanyl z nich získaný se následně užívá injekčně. Stejně jako heroin i fentanyl se může užívat také kouřením a šňupáním nebo v tabletách, které jsou na první pohled k nerozeznání od klasických cukrovinek. 

Jaká je smrtelná dávka fentanylu?

Fentanyl se svými účinky vyrovná některým bojovým chemickým látkám. Je vysoce toxický, k celkovému útlumu dochází už při dávce 2 µg/kg (žilní podání), respektive 100 µg/kg (orální podání). Zjednodušeně lze říci, že v případě fentanylu je smrtelná dávka pár zrníček a v případě toxičtějšího derivátu carfentanylu je to jedno zrníčko velikosti zrnka máku.

Ačkoliv má fentanyl podobné účinky jako heroin nebo morfin, na rozdíl od nich je mnohonásobně účinnější. To znamená, že k předávkování stačí mnohem menší dávka.

První pomoc při předávkování fentanylem

První pomoc při předávkování fentanylem představuje protilátka Naxolon, jejíž účinky nastupují během 1–3 minut. Podání protilátky ale nemusí stačit, pokud má dotyčný člověk potíže s dýcháním nebo upadne do bezvědomí. V takové situaci je třeba zajistit uvolnění dýchacích cest, zkontrolovat dech a srdeční činnost a následně přivolat záchrannou službu.

Jak se projevuje závislost na fentanylu?

Fentanyl je silně návykový – nejprve vzniká psychická závislost, kterou následuje závislost fyzická. Po vynechání dávky tak nastupují abstinenční příznaky, jako je zvracení, bolesti, průjem, rychlý puls, příznaky připomínající chřipku a nespavost.

fentanyl

Jak fungují testy na fentanyl?

K rychlé detekci fentanylu v těle slouží testovací proužky, které stačí ponořit do vzorku moči. S jejich pomocí se zvládnete otestovat i sami doma. Pokud hladina norfentanyl (metabolit fentanylu) v moči překročí hladinu 20 ng/ml, test na fentanyl ukáže pozitivní výsledek. K získání potvrzeného výsledku ale běžné testy na drogy nestačí – zastoupí je proto laboratorní testování pomocí plynové chromatografie s hmotnostní detekcí. 

USA se potýkají s fentanylovou epidemií

Se zneužíváním fentanylu se potýkají zejména Spojené státy, kde propukla doslova fentanylová epidemie. Největší problém představují deriváty fentanylu, kterých je více než 1 400 a jejich počet neustále narůstá. V podstatě se dá říct, že jakmile se jeden derivát objeví na seznamu návykových látek, nahradí ho derivát nový, a tedy legální. Fentanyl se do USA v minulosti dostával zejména z Číny (ačkoliv ta to popírá), v poslední době ale americký trh s fentanylem téměř zcela ovládly mexické drogové kartely. 

Fentanylová epidemie se v Česku zatím nekoná 

České republice se fentanylová epidemie zatím vyhýbá. Důvodem je dle odborníků vcelku snadná dostupnost heroinu. Je ale jen otázkou času, kdy se jeho uživatelé přesměrují právě na fentanyl. Dosud bylo na českých hranicích zachyceno více než 0,5 kg fentalogs, převážně z Číny. Pokud přihlédneme k faktu, že odhadovaná pravděpodobnost záchytu se pohybuje v jednotkách procent, mohly být do České republiky nelegálně přivezeny kilogramy této vysoce toxické látky. A jak jsou na tom naši sousedé? Na Slovensku je fentanyl drogou číslo čtyři a od roku 2010 jsou evidovány jeho časté záchyty.

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první