Jak se zbavit závislosti na alkoholu?

Závislost na alkoholu začíná nenápadně, postupně ale přebírá vládu nad vaším životem. Ovlivňuje vaše chování i to, jak se cítíte nebo jak vypadáte. Zbavit se jí není jednoduché, ale ani nemožné. Zjistěte, kam se obrátit o pomoc a jak probíhá léčba alkoholismu.  

Jak poznat závislost na alkoholu?

Neexistuje žádná přesná hranice, od které by se pití alkoholu dalo považovat za alkoholismus. Vznik závislosti je podle odborníků spíše kontinuální proces, kdy rizikové škodlivé pití přechází do závislosti. Ta má opět několik stádií a končí chronickým alkoholismem. Existuje ale několik vodítek, které napoví, zda se vám konzumace alkoholu vymyká z rukou.

 

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí považujeme člověka za závislého na alkoholu, pokud v posledních šesti měsících vykazuje alespoň tři z následujících znaků:

  • craving (nepřekonatelná touha se napít),

  • zvyšování tolerance,

  • narušená sebekontrola,

  • změna priorit a zanedbávání jiných zájmů,

  • abstinenční příznaky při odnětí alkoholu,

  • pokračování v pití i přes negativní následky.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

K lékaři byste se měli vydat v momentě, kdy vás alkohol začne v životě omezovat. Podstatné není ani tak množství vypitého alkoholu, jako další znaky spojené s alkoholismem. Hledáte stále nové příležitosti k tomu, dát si sklenku vína? Pijete, i když víte, že vám to škodí? Zanedbáváte svou práci, rodinu nebo koníčky? To vše jsou neklamné známky toho, že alkohol pomalu ale jistě přebírá vládu nad vaším životem.

Na koho se obrátit o pomoc?

A kde odbornou pomoc hledat? Obrátit se můžete na svého ošetřujícího lékaře, který vám poradí, jak dále postupovat. Nebo si vyhledejte nejbližší adiktologickou (odvykací) ambulanci, případně psychiatra či psychologa, který se věnuje léčbě závislosti.

Jak se léčí alkoholismus?

Způsob léčby se odvíjí od stádia závislosti. Pokud si včas uvědomíte, že se vám pití alkoholu vymyká z rukou, můžete svůj problém vyřešit ambulantní cestou. U vážných forem alkoholismu už ale většinou není jiné cesty než pobytová léčba. V obou případech lze využít jak státní, tak soukromá zařízení.

 

  • Ambulantní léčba – závislý člověk dochází zpravidla 5x týdně do adiktologické ambulance nebo do denního stacionáře. Setkává se s úspěchem při léčbě mírnější formy alkoholismu, kdy je člověk schopen chodit do práce a obstarávat běžné denní povinnosti.

  • Pobytová léčba – probíhá na lůžkovém oddělení psychiatrických nemocnic nebo na klinice adiktologie, případně v terapeutických komunitách. Využívá se k léčbě těžkých forem závislosti na alkoholu, která zásadně narušuje běžný život závislého člověka.

Jak probíhá léčba závislosti na alkoholu?

Léčba alkoholismu je komplexní proces, který sestává z několika fází. Začíná detoxem, při kterém se tělo závislého člověka zbavuje návykové látky. Detoxikace probíhá pod odborným lékařským dohledem, aby nedošlo k rozvinutí závažného odvykacího stavu. K lepšímu zvládání abstinenčních příznaků a deliria tremens se pacientovi podávají léky – nejčastěji benzodiazepiny nebo clometiazol.

 

V průběhu léčby se uplatňují různé formy terapie v kombinaci s léky na předpis. Pacienti se účastní skupinové či individuální psychoterapie, pracovní terapie, arteterapie nebo muzikoterapie, stejně jako edukativních skupin o závislostní problematice, relaxačních metod a sportovních aktivit. To vše s cílem naučit člověka lépe zvládat stres, pomoci mu lépe poznat sám sebe a poodhalit příčinu jeho závislostního chování. Souběžně s terapiemi probíhá také farmakologická léčba, při které se nejčastěji využívá léků, jako je Antabus, naltrexon nebo akamprozát.

 

  • Antabus –  v kombinaci s alkoholem vyvolává poměrně silnou nevolnost a funguje tak jako psychologická bariéra, která má člověku zabránit v dalším užívání alkoholu. Dle údajů výrobce Antabusu je možné bezpečné požití alkoholu (bez rizika reakce) nejdříve po 2 týdnech od podání poslední dávky léku.

  • Akamprozát (Campral) – zmírňuje abstinenční příznaky a dokáže potlačit craving. Lze ho užívat pravidelně i jednorázově, pokud pacient potřebuje překonat nezvladatelnou touhu po alkoholu.

  • Naltrexon – používá se v dlouhodobějším horizontu pro celkovou léčbu závislosti, kdy dokáže zmírnit craving. Hodí se pro pacienty, kteří porušili abstinenci a chtějí v ní pokračovat, nebo pro nemocné, kde je cílem terapie spíše kontrola konzumace alkoholu než plná abstinence. 

Co následuje po ukončení léčby?

Ani po ukončení léčby, která může v některých případech trvat až půl roku, není zcela vyhráno. Vyléčeným alkoholikům se doporučuje pokračovat ve skupinových terapiích (např. Anonymní alkoholici) a zvážit kompletní změnu životního stylu.  To zahrnuje vyhýbání se spouštěčům, jako jsou lidé, místa nebo situace spojené s pitím alkoholu, a hledání nových, zdravějších aktivit.

Jednou alkoholik, navždy alkoholik?

Jakmile se jednou člověk stane závislým, musí se mít po zbytek života na pozoru. Na vině je jeho mozek, který i přes úspěšnou léčbu vykazuje znaky závislostního chování. Z toho důvodu by se vyléčení alkoholici měli vyhnout nejen alkoholu, ale i potravinám obsahujícím alkohol (např. rumové pralinky) nebo nealkoholickému pivu, víno a letním drinkům. Chuť, vzhled, ale i zvuk otevírané plechovky – to vše může u abstinujícího člověka vyvolat tzv. craving neboli bažení, od kterého je jen krůček k lapsu (jednorázovému napití se) či relapsu (stavu, kdy dojde k opětovnému požití alkoholu).

 

Nebezpečí ale představují i další návykové látky, zejména léky se závislostním potenciálem ze skupiny benzodiazepinů, které působí na centrální nervovou soustavu podobně jako alkohol. Konkrétně se jedná o léky jako Neurol nebo Xanax.

Co je kontrolovaná konzumace alkoholu?

Přibližně v 90. letech se v západní Evropě rozšířil nový přístup k léčbě alkoholismu – tzv. terapie Kontrolované konzumace. Jejím cílem není abstinence, ale pouze snížení množství vypitého alkoholu. Tato léčba ale není vhodná pro každého. Primárně je určena pro pacienty s nerozvinutými formami závislosti, která má především psychologické spouštěče. Pacienti se v průběhu léčby zaměřují na posílení sebekontroly a snaží se odhalit a ošetřit psychologické příčiny nadměrného pití.

Jak se vypořádat s neúspěchem?

Léčba závislosti na alkoholu (stejně jako její vznik) není kontinuální proces. V jejím průběhu budete zažívat lehčí a těžší okamžiky a možná dojde i k lapsu, nebo dokonce relapsu. Nic si z toho nedělejte. Uvědomte si, proč jste se rozhodli odvykat od alkoholu, a navažte tam, kde jste skončili. Pokud máte pocit, že druhý (třetí, čtvrtý nebo desátý) odvykací pokus nezvládnete sami, řekněte si o pomoc. 







Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první