Zastavila vás na silnici policejní hlídka? Pokud nabyde dojmu, že řídíte pod vlivem omamných látek, rutinní silniční kontrola se záhy změní v nepříjemnou záležitost. Čeká vás nejen dechová zkouška, ale také orientační test na přítomnost drog v těle. Jak takový test na drogy probíhá? Kdy ho můžete odmítnout? A co vám hrozí v případě, že vyjde pozitivně?

Kdy vás může policie vyzvat k testu na drogy?

Policie ČR má dle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích právo provádět namátkové kontroly a zajistit tak bezpečnost a plynulost silničního provozu. Zatímco dechová zkouška je běžnou součástí každé takové kontroly, k testu na drogy vás policie vyzve jen v případě, že má pochybnosti o vaší střízlivosti

 

Ptáte se proč? Důvodem je nepoměrně vyšší cena za test na drogy. Za dechovou zkoušku zaplatí daňoví poplatníci jen 4 Kč, na druhou stranu účet za test na drogy je až 100x vyšší. Vystavuje se totiž na částku 459 Kč.

jak probíhá test na drogy za volantem

Jak se provádí policejní test na drogy?

Před provedením zkoušky vás musí policista správně vyzvat a poučit o následcích takzvané odmítačky (odmítnutí orientačního nebo krevního testu). Teprve poté může přistoupit k samotnému testu z dutiny ústní. K tomu se zpravidla používají jednorázové testy na drogy DrugWipe 5S, které testují přítomnost omamné látky ve slinách. Odhalit dokážou i stopové množství marihuany, amfetaminu, metamfetaminu, opiátů a kokainu. Testy jsou v balení po jednom a mají vlastní sériové číslo, které je uvedeno na obalu. Ten musí být neporušený – policista by vám jej měl ukázat.

 

Na výsledek testu si počkáte zhruba 10 minut. Po celou dobu byste olíznutý papírek neměli pouštět z dohledu. Policista ho může položit na kapotu policejního vozu, ale rozhodně by s ním neměl odejít například do auta. Po odečtení výsledku je test zapečetěn do pytlíku. Doporučujeme si papírek vyfotit, ideálně i s číslem odznaku policisty v pozadí.

Jak postupovat při pozitivním testu na drogy?

Policejní test na drogy funguje na podobném principu jako těhotenský test. Pokud se na něm objeví dvě čárky, test vyšel pozitivně a prokázal tak přítomnost drog v těle. Ocitnete-li se v této situaci, nepropadejte panice. Co nejdříve se dostavte k lékařskému vyšetření a nechte si provést lékařské vyšetření a toxikologický rozbor, který výsledek orientačního testu buď potvrdí, nebo vyvrátí. 

Co je falešně pozitivní test na drogy?

Jednorázové testy na drogy mají pouze orientační charakter, proto se může stát, že vyjdou pozitivně, ačkoliv jste žádnou omamnou látku neužili. Zejména pokud dlouhodobě berete léky na bolest, může vás nemile překvapit pozitivní výsledek testu na amfetamin (děje se tak v 1 z 10 případů). Pro tyto případy s sebou raději mějte potvrzení od doktora.

Krevní test na drogy

Laboratorní test na přítomnost drog v těle se nejčastějí provádí z krve. Teprve jeho výsledek je směrodatný a používá se jako důkaz při případném správním řízení nebo trestním stíhání. Toxikologický rozbor je natolik přesný, že dokáže nejen potvrdit přítomnost omamné látky v těle, ale také určit její množství. Tato hodnota rozhodne o tom, zda došlo k přestupku, nebo k trestnému činu. Od toho se následně odvíjí případné postihy.

 

Lékařské vyšetření na přítomnost drog v těle samozřejmě můžete odmítnout. Dáváte tím ale najevo, že souhlasíte s výsledkem orientačního testu. 

 

Jaká je tolerance drog za volantem?

Zatímco tolerance alkoholu za volantem je v České republice nulová, v případě drog je tomu jinak. Jestliže je hladina omamné látky ve vašem těle menší než hodnota v levém sloupečku, můžete se oddechnout. Takto malé množství nemá vliv na vaše řidičské schopnosti, a proto jste se dle zákona nedopustili žádného přestupku

 

A co když jste užil látku, která se nenachází v tabulce? V takovém případě rozhodne o vašem osudu odborný posudek psychiatra, který stanoví, jaké množství látky omezuje způsobilost k řízení motorových vozidel. 

jak probíhá test na drogy za volantem

Co když odmítnu test na drogy?

Odmítnout orientační test na drogy se nedoporučuje. V takovém případě na vás totiž policie automaticky pohlíží jako na osobu pod vlivem omamných látek. To by samo o sobě až tak nevadilo. Z takzvané odmítačky ale plynou poměrně přísné postihy. Nejen že na místě přijdete o řidičský průkaz, ale navíc se dopustíte přestupku, za který vám hrozí 7 bodů, peněžitý trest a zákaz řízení až na 2 roky.

 

A jak je to s krevním testem na drogy? I ten samozřejmě můžete odmítnout. Zda se to vyplatí, záleží na situaci. Test rozhodně neodmítejte, pokud vám orientační test při silniční kontrole vyšel pozitivně, ačkoliv jste žádnou drogu neužili. Krevní test tuto skutečnost potvrdí.

 

V jakých situacích se vyplatí odmítnout krevní test na drogy? 

 • Například v momentě, kdy jste drogu užili před méně než 24 hodinami. Pokud by krevní test prokázal vysokou hladinu omamné látky, jednalo by se o trestný čin, který je přísnější než odmítačka.

 • Odmítačku zvažte také v případě, že jste v podmíněném výkonu trestu (podmínce). Pokud by krevní test prokázal, že jste se dopustili trestného činu, hrozí, že soud změní podmínku na nepodmíněný trest odnětí svobody (tedy půjdete do vězení).

 • Odmítačku můžete podepsat také v situaci, kdy se chcete vyhnout obvinění z trestného činu a následného záznamu v trestním rejstříku. 

Jaké jsou postihy za drogy za volantem? 

Postihy za řízení pod vlivem drog se liší v závislosti na tom, zda jste spáchali přestupek, nebo trestný čin.

 

Přestupek se řeší ve správním řízení a hrozí vám za něj:

 • pokuta 25–50 000 Kč,

 • zákaz řízení na 1–2 roky,

 • 7 bodů v bodovém systému.

 

Trestný čin se projednává v rámci trestního stíhání. Postihy jsou následující:

 • 7 bodů v bodovém systému,

 • peněžitý trest,

 • zákaz řízení na 1–10 let,

 • odnětí svobody až na 3 roky.

Jezděte s čistou hlavou

Drogy za volant nepatří! Ujistěte se, že neusedáte za volant pod jejich vlivem. Využijte k tomu domácí drogové testy, které koncentraci jedné nebo několika různých druhů omamných látek zjišťují z moči, potu nebo ze slin. 

 

 • Drogové testy z moči – pro pravidelné testování se jedná o nejlepší variantu, která vás nezruinuje. Výsledek testu zjistíte už po 5 minutách.

 • Drogové testy ze slin – test se provádí ze slin a zda je pozitivní, či negativní zjistíte po 10 minutách.

Zdroj obrázků: usnplash.com

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první