Proč má alkohol tak „zázračné“ účinky?

Známe to všichni – ty příjemné stavy po pití alkoholu. Jak je to ale možné? Jednoduše! V našem mozku se totiž nachází něco jako „centrum zábavy“, které uvolňuje chemické látky, jež nám zlepší náladu. K tomu je ale zapotřebí sklenka nějakého toho alkoholu.

Sklenice Piva, Pivo, Sklo, Alkohol, Drink, Nápoj

Hladina endorfinu v mozku

Jak je známo, endorfin je takzvaný „hormon štěstí“. A právě tento hormon se po vypití alkoholu vyplavuje ve dvou oblastech našeho mozku:

* V šedé hmotě mozkové – zde se vytvářejí příjemné pocity.

* V čelních mozkových lalocích.

A právě tahle dvě mozková centra mohou za to, že se po vypití alkoholu cítíme tak dobře – a nezáleží na tom, zda jste jen občasný piják či si alkohol dopřáváte denně. Nicméně, pokud se stane, že vypijete alkoholu příliš, pocity štěstí se najednou změní ve smutek a úzkost, což vede k depresím a častokráte i k sebevraždám pod vlivem alkoholu.

Zajímavé je, že ti, kteří konzumují alkohol ve větší míře, častěji nemají takový problém s navozením příjemné nálady – endorfiny se u nich totiž vyplavují o hodně dříve a snáze než u občasných pijáků.

Ale!

Pokud rychle naroste hladina alkoholu v krvi, může se stát, že mozek potlačí naše impulzivní chování a my si těžko rozmyslíme jeho důsledky. Velkou roli v těchto stavech hraje hlavně psychické rozpoložení konzumenta.

Ach, ta kocovina!

Ano, všechno má své následky – a proto i vy za navozený pocit štěstí musíte platit. A splatnost nastává druhým dnem po probuzení. Dostaví se stará známá kocovina – sucho v krku, bolest hlavy, nechutenství, pocity na zvracení, a hlavně příšerná únava. Nicméně, kocovina nesouvisí ani tak s tím, co jste vypili, ale jaké druhy alkoholu jste smíchali.

Sladké drinky jsou přímou cestou k té nejhorší kocovině, jakou můžete mít. Proto pokud už se dostanete do společnosti, pijte pouze jeden druh alkoholu – nejlépe pivo či víno a tvrdému se vyhněte úplně. I když, pokud se můžete vyhnout i těmto druhům, dejte si raději nealko – zábavu si užijete i tak a ráno budete vstávat svěží a spokojení!

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první