Přírodní národy a halucinogenní látky aneb Proč šamani nejsou závislí?

Když se vydáme na toulky historií po všech kontinentech, jistě narazíme na spousty primitivních kmenů. A každý z těchto kmenů měl „něco“, co ho udržovalo v pohodě a podporovalo pozitivní mysl.

Ano, máme na mysli různé druhy halucinogenních a psychedelických prostředků, které si šamani aktivně našli ve volné přírodě. V těch dobách měly drogy docela důležitou roli na poli formování filozofických a náboženských postojů. Tahle psychedelika byla ve své době docela silná, nicméně bezpečná.

eshop%20houby%20mushrooms-3334774__340.p

Jaké látky byly nejrozšířenější?

Jihoameričtí indiáni

Obyvatelé této oblasti byli přeborníky ve výrobě kvašeného nápoje „cauim“ z kořene manioku. Při různých příležitostech jej hromadně konzumovali i několik dní v kuse. Dodnes se zde také žvýkají listy koky, dodají energii a zaženou pocit hladu.

Tichomořské ostrovy

Zde byla nejoblíbenější droga s názvem kava-kava. Její chuť je sice dost odporná, ale přinášela relaxační, euforické a sedativní účinky. Dodnes se konzumuje kulturními identitami v Samoi, Tonze, Vanuatu a Fidži.

Indie

Již od starověku se zde rituálně užívalo konopí. Současně se při jeho užívání popíjel bhang – psychoaktivní nápoj, vyroben také z konopí. Dodnes je možno jej legálně zakoupit.

Aztécká říše

Zde se najde jedna z mála drog, kterou užívali obyvatelé i pro zábavu – a to jsou lysohlávky. Jejich účinky byly však přisuzovány ďáblu tak dlouho, až se tyto houby vytratily úplně z obecného povědomí.

Proč nebyli šamani na drogách závislí tak, jak tomu bývá v dnešních dobách?

Tyhle kultury byly na rozdíl od dnešní populace dokonale chráněny před zneužíváním těchto psychedelik. Jejich užívání a vlastnosti byly dokonale ovládány nejenom šamany, ale také duchovními učiteli, tehdejšími čarodějnicemi či ostatními mystiky.

Protože se tyto drogy užívaly jen v uzavřených a úzkých komunitách všech znalých – tudíž se nemohlo stát, že by byly halucinogeny podány někomu, kdo by si s nimi neuměl poradit. A to je ten největší rozdíl oproti dnešní společnosti. Důležitým faktem je také to, že dříve byly tyto drogy pouhým prostředkem, ale nikoli cílem. Dnes je to bohužel naopak, a proto je mezi námi tolik závislých.

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první