Tabákový kouř obsahuje více než 7 tisíc chemických látek, z nichž 70 prokazatelně způsobuje rakovinu. Málokdo si však uvědomuje, že pasivní kuřák je tímto i dalšími nemocemi ohrožen podobně jako ten aktivní. Ročně tak na důsledky pasivního kouření zemře jen v Česku přes 3 tisíce lidí. 

Co je pasivní kouření?

Když se řekne pasivní kouření, většina z nás si představí, že se nachází v zakouřeném prostředí v blízkosti aktivních kuřáků. Věděli jste ale, že za takzvané second-hand smoking považujeme i situaci, kdy těhotná žena vystavuje účinkům kouření své ještě nenarozené dítě? Ať už tím, že si cigaretu zapálí sama, nebo že se pohybuje v blízkosti jiných kuřáků.

Důsledky pasivního kouření

Pasivní kouření má okamžitý efekt na srdce a cévy. Dokonce i krátký pobyt v kouři může poškodit výstelku cév a způsobit, že je krev srážlivější. Tyto změny mohou způsobit srdeční infarkt. Nekuřáci vystavení tabákovému kouři tak mají:

 • o 25–30 % vyšší riziko rozvoje srdečních onemocnění,
 • o 20–30 % vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody,
 • o 20–30 % vyšší riziko vzniku rakoviny plic.

pasivní kouření

Nejvíce to odnášejí ti nejzranitelnější 

Oběťmi pasivního kouření jsou zejména děti, které bychom cigaretovému kouři neměli v žádném případě vystavovat. V opačném případě si koledujeme o nepříjemné zdravotní důsledky. Miminka kuřaček se rodí menší a s nižší porodní hmotností a jsou více ohrožena syndromem náhlého úmrtí kojence. U dětí, kteří se často pohybují v zakouřeném prostředí, se zvyšuje celková nemocnost a častěji trpí na záněty středního ucha, záněty průdušek a alergická onemocnění. 

Pozor na third-hand smoking

O tom, že pobyt v zakouřeném prostředí našemu zdraví neprospívá, asi nikdo z nás nepochybuje. Věděli jste ale, že škodlivý je i takzvaný kouř ze třetí ruky neboli third-hand smoke? Ten (respektive chemické látky z tabákového kouře) totiž zůstává v prostoru, kde se kouřilo, i po vyvětrání. Ulpívá na oblečení, vlasech, závěsech, nábytku, koberci nebo v prachu a postupně se uvolňuje do vzduchu. 

pasivní kouření

Ani elektronické cigarety nejsou zcela bezpečné

Možná jste si také všimli, že mnoho kuřáků přechází v posledních letech na elektronické cigarety. Mylně se totiž domnívají, že jsou pro jejich zdraví lepší a bezpečnější volbou. Ve skutečnosti obsahují elektronické cigarety více nikotinu než ty běžné. Jediné pozitivum je, že v nich nenajdeme škodlivý dehet.

Jak skoncovat s kouřením?

 • Řekněte o své snaze rodině a přátelům, kteří vás dokážou podpořit v náročných situacích, kdy to budete chtít vzdát.
 • Abyste ve své snaze vytrvali, mějte stále na paměti, proč chcete přestat kouřit a co vám tato změna přinese.
 • Vyhýbejte se situacím, které máte spjaty s kouřením. 
 • Při chuti na cigaretu vypijte sklenici vody, dejte si žvýkačku či pálivý bonbon nebo běžte například vyběhnout schody či umýt si ruce.
 • Dodržujte pestrou a vyváženou stravu.
 • Odpočívejte a relaxujte.
 • Dostatečně spěte a vyvarujte se nadměrného stresu.
 • Buďte aktivní – sportujte a otužujte se.
 • Nebojte se vyhledat odbornou pomoc, která vám s odvykáním pomůže. 

Věděli jste, že prokázat kouření jde snadno testem na nikotin ze slin?


Zajímá vás, proč je nejvíce lidí závislých na tabáku? Přečtěte si tento článek.