Pasivní kouření ohrožuje víc, než si myslíte. Vystaveno mu je až 40 % dětí

Tabákový kouř obsahuje více než 7 tisíc chemických látek, z nichž 70 prokazatelně způsobuje rakovinu. Málokdo si však uvědomuje, že pasivní kuřák je tímto i dalšími nemocemi ohrožen podobně jako ten aktivní. Ročně tak na důsledky pasivního kouření zemře jen v Česku přes 3 tisíce lidí. 

Co je pasivní kouření?

Když se řekne pasivní kouření, většina z nás si představí, že se nachází v zakouřeném prostředí v blízkosti aktivních kuřáků. Věděli jste ale, že za takzvané second-hand smoking považujeme i situaci, kdy těhotná žena vystavuje účinkům kouření své ještě nenarozené dítě? Ať už tím, že si cigaretu zapálí sama, nebo že se pohybuje v blízkosti jiných kuřáků.

Důsledky pasivního kouření

Pasivní kouření má okamžitý efekt na srdce a cévy. Dokonce i krátký pobyt v kouři může poškodit výstelku cév a způsobit, že je krev srážlivější. Tyto změny mohou způsobit srdeční infarkt. Nekuřáci vystavení tabákovému kouři tak mají:

 • o 25–30 % vyšší riziko rozvoje srdečních onemocnění,
 • o 20–30 % vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody,
 • o 20–30 % vyšší riziko vzniku rakoviny plic.

pasivní kouření

Nejvíce to odnášejí ti nejzranitelnější 

Oběťmi pasivního kouření jsou zejména děti, které bychom cigaretovému kouři neměli v žádném případě vystavovat. V opačném případě si koledujeme o nepříjemné zdravotní důsledky. Miminka kuřaček se rodí menší a s nižší porodní hmotností a jsou více ohrožena syndromem náhlého úmrtí kojence. U dětí, kteří se často pohybují v zakouřeném prostředí, se zvyšuje celková nemocnost a častěji trpí na záněty středního ucha, záněty průdušek a alergická onemocnění. 

Pozor na third-hand smoking

O tom, že pobyt v zakouřeném prostředí našemu zdraví neprospívá, asi nikdo z nás nepochybuje. Věděli jste ale, že škodlivý je i takzvaný kouř ze třetí ruky neboli third-hand smoke? Ten (respektive chemické látky z tabákového kouře) totiž zůstává v prostoru, kde se kouřilo, i po vyvětrání. Ulpívá na oblečení, vlasech, závěsech, nábytku, koberci nebo v prachu a postupně se uvolňuje do vzduchu. 

pasivní kouření

Ani elektronické cigarety nejsou zcela bezpečné

Možná jste si také všimli, že mnoho kuřáků přechází v posledních letech na elektronické cigarety. Mylně se totiž domnívají, že jsou pro jejich zdraví lepší a bezpečnější volbou. Ve skutečnosti obsahují elektronické cigarety více nikotinu než ty běžné. Jediné pozitivum je, že v nich nenajdeme škodlivý dehet.

Jak skoncovat s kouřením?

 • Řekněte o své snaze rodině a přátelům, kteří vás dokážou podpořit v náročných situacích, kdy to budete chtít vzdát.
 • Abyste ve své snaze vytrvali, mějte stále na paměti, proč chcete přestat kouřit a co vám tato změna přinese.
 • Vyhýbejte se situacím, které máte spjaty s kouřením. 
 • Při chuti na cigaretu vypijte sklenici vody, dejte si žvýkačku či pálivý bonbon nebo běžte například vyběhnout schody či umýt si ruce.
 • Dodržujte pestrou a vyváženou stravu.
 • Odpočívejte a relaxujte.
 • Dostatečně spěte a vyvarujte se nadměrného stresu.
 • Buďte aktivní – sportujte a otužujte se.
 • Nebojte se vyhledat odbornou pomoc, která vám s odvykáním pomůže. 

Věděli jste, že prokázat kouření jde snadno testem na nikotin ze slin?


Zajímá vás, proč je nejvíce lidí závislých na tabáku? Přečtěte si tento článek.

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první