- today
- label Články
- favorite 0 likes
- comment 0 comments
Pokud občas užijete návykovou látku, ještě to nemusí znamenat, že jste drogově závislí. Jak ale poznat, jestli vám drogy nezačínají přerůstat přes hlavu? Napovědět vám může šest znaků drogové závislosti.
První kontakt s drogou
Důvody, proč někdo sáhne po droze, jsou různé. Někoho žene zvědavost, jiného zase potřeba uniknout nudě a stresu, touha vyhnout se problémům nebo snaha zalíbit se. K užívání návykových látek často vedou také konflikty v rodině, šikana ve škole či na pracovišti nebo neshody v mezilidských vztazích.
Užívání ještě není závislost
Ne každé užívání návykové látky se ale dá považovat za závislost. O tom, že se někdo stane závislým, rozhoduje kombinace vícero faktorů. Patří mezi ně osobnost jedince, včetně vlivů dědičnosti, vlivy prostředí a společnosti na jednotlivce a droga samotná se všemi svými vlastnostmi.
Tip: Přečtěte si, co se skrývá za vznikem závislosti. Odpověď se skrývá v mozku!
Jak poznat, že jsem závislý na drogách?
Nejste jisti, zda se s občasného užívání drog nestává závislost? Pravděpodobně ano, pokud po dobu posledních 12 měsíců vykazujete alespoň tři z následujících znaků:
-
Craving neboli bažení. Cítíte nepřekonatelnou touhu po droze, kterou mohou provázet vzpomínky na příjemné chvíle prožité s drogou, ale i nepříjemné tělesné pocity (bolesti hlavy, pocit knedlíku v krku, bušení srdce, sevření na hrudi, třes, zvýšené pocení).
-
Ztráta kontroly v užívání látky. Nalháváte si, že máte užívání návykové látky pod kontrolou a můžete s ním kdykoliv přestat. Ve skutečnosti už droga ovládá váš život a její užívání se vám vymyká z rukou.
-
Zvyšování tolerance. K dosažení stejných účinků musíte užívat stále větší množství návykové látky. S tím jdou ruku v ruce finanční potíže, které vás nutí obstarávat si peníze na drogy nejrůznějšími způsoby včetně krádeží, podvodů nebo prostituce.
-
Změna priorit a zanedbávání zájmů. Získání drogy a jejímu užívání podřizujete celý svůj život. Ztrácíte zájem o své zaměstnání, koníčky, a dokonce o své přátelé a rodinu.
-
Abstinenční příznaky. Pokud se vám nepodaří sehnat další dávku drogy, dostavují se nepříjemné abstinenční příznaky. Ty mají různé projevy podle toho, jakou návykovou látku užíváte. V poslední fázi drogové závislosti mohou abstinenční příznaky vést k celkovému selhání organismu.
-
Pokračování v užívání drogy. Užíváte návykovou látku, přestože vám prokazatelně škodí. Nakonec potřebujete další dávku jen proto, abyste potlačili abstinenční příznaky a s tím spojenou fyzickou i psychickou bolest.
Tip: Domácí drogové testy odhalí přítomnost návykové látky v těle do pěti minut.
Jak vzniká závislost na drogách?
Drogová závislost nevzniká naráz, ale má čtyři po sobě jdoucí fáze. Ty mají různou délku, v závislosti na síle konkrétní návykové látky, a nemusí se projevit všechny.
-
Fáze experimentální – seznamujete se s návykovou látkou a nadšeně objevujete její účinky. K dosažení kýženého efektu vám stačí malé dávky. Užívání v této fázi nemá negativní dopad na vaše zdraví ani vztahy s okolím.
-
Fáze sociálního užívání neboli víkendové braní drog – užívání návykové látky pomalu přerůstá v závislost a začíná negativně ovlivňovat váš život. Ztrácíte zájem o školu či práci, nacházíte si nové přátele mezi jinými uživateli návykových látek. Jste náladoví a konfliktní, hůř se soustředíte a své jednání obhajujete lhaním a výmluvami. Drogy si začínají vybírat daň také na vašem zdraví, což se může projevovat nespavostí, nechutí k jídlu, bolestí hlavy, stresem nebo depresemi.
-
Fáze každodenního užívání – ztrácíte kontrolu nad návykovou látkou a ta začíná ovládat váš život. Zvyšující se dávky drog vedou k finančním potížím, které řešíte krádežemi, podvody nebo prostitucí. Takováto situace často vyústí ve vyloučení ze školy, ztrátu zaměstnání nebo odcizení přátel a rodiny. Na droze jste si v tuto chvíli vypěstovali fyzickou závislost, kvůli které je velmi obtížné s užíváním skoncovat.
-
Fáze dosažení normálu – užívání návykové látky už vám v této fázi nic nepřináší, pouze tlumí fyzickou a psychickou bolest. Pro obstarání drogy jste ochotni udělat cokoliv. Pokud se vám to nepodaří, nastupují abstinenční příznaky. Užívání vysokých dávek drog nakonec vede k předávkování nebo k selhání organismu. Z této fáze je možné se dostat pouze s pomocí někoho zvenku.
Kam se obrátit o pomoc?
Pokud máte pocit, že návyková látka pomalu ale jistě přebírá vládu nad vaším životem, je načase vyhledat odbornou pomoc. Obrátit se můžete na svého ošetřujícího lékaře, který vám poradí, jak dále postupovat. Nebo si vyhledejte nejbližší adiktologickou (odvykací) ambulanci, případně psychologa či psychiatra, který se věnuje léčbě závislosti.
Jak probíhá léčba závislosti na drogách?
Pokud si svůj problém s drogami přiznáte už na začátku, pomoc bývá rychlá a účinná. Většinou sestává z terapie, která vám pomůže odhalit příčinu vašeho závislostního chování.
Těžké případy drogové závislosti ale vyžadují komplexní léčbu, která často vyžaduje kombinaci léčebných přístupů. Některé z nejběžnějších metod zahrnují detoxikaci, psychoterapii a farmakologickou léčbu. Neméně podstatná je celková změna životního stylu.
Přečtěte si také:
Related products
Drogový test MOP z moči (heroin, morfin, opiáty) - 1ks
Kvalitní a velmi citlivý test ve formě proužku, který detekuje morfin (MOP) a další opiáty v...
Komentáře (0)