Duševní zdraví: Jak o něj správně pečovat?

Poctivě sportujete, nekouříte a neodkládáte preventivní kontroly u lékaře? Výborně! O své tělo se evidentně staráte dobře. Co ale vaše duševní zdraví? Věnujete dostatečnou péči také jemu? 

Nejen tělo, ale i duše potřebuje péči

Všichni jsme si dobře vědomi toho, jak životní styl ovlivňuje naše fyzické zdraví. Víme, že přemíra nezdravého jídla a nedostatek pohybu přispívá k rozvoji civilizačních chorob a snižuje délku dožití. Jen málokdo si přitom uvědomuje, že naše zdraví tvoří ještě jedna složka, o kterou je třeba se starat. A tou je duševní zdraví. 

Co je duševní zdraví

Duševní zdraví, nebo také duševní pohoda či well-being, nám pomáhá zvládat stresující situace, které s sebou život zákonitě přináší. O stavu našeho duševního zdraví nejvíce vypovídá to, jak přemýšlíme a cítíme, a jaké vztahy navazujeme. Dobrou zprávou je, že o svou duševní pohodu můžeme aktivně pečovat a podílet se tak na jejím zlepšování. 

duševní wellbeing

Zdroj: canva.com

Znaky duševní nepohody

Rozlišit nadměrný stres a běžné každodenní úzkosti od závažnější duševní poruchy, jako je deprese, může být někdy obtížné. Zatímco se stresem se dokážeme popasovat sami, s depresí nám zpravidla pomůže pouze odborník. Jak ale poznáme, že naše stresy a smutky přerostly ve skutečnou depresi?

 • Zažíváme dlouhodobé problémy se spánkem, ať už se jedná o neschopnost usnout, nekvalitní spánek, nebo naopak o nadměrný počet hodin strávených spánkem.
 • Trápí nás apatie a neschopnost radovat se z věcí, zážitků či koníčků, které nás dříve těšily.
 • Na denním pořádku je častá podrážděnost, agrese nebo změny nálady, které nejsou opodstatněné a nemají racionální vysvětlení. 
 • Přepadají nás nevysvětlitelné pocity vyčerpání, které přetrvávají i po vydatném spánku, odpočinku a kvalitním jídle. 

Jak pečovat o své duševní zdraví?

 • Dopřejte si dostatek pohybu. Cvičení uvolňuje ve vašem mozku látky, díky kterým máte lepší náladu, jste soustředěnější, spokojenější a lépe se vám usíná.
 • Nepodceňujte dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Aby se vám lépe usínalo, zkuste už dvě hodiny před spaním odložit mobil a vypnout televizi. Sáhněte místo toho po knížce nebo si lehněte do horké vany. 
 • Nebojte se mluvit nahlas o svých pocitech. Mluvení může být způsob, jak se vypořádat s problémem, který vás tíží ve vaší hlavě. Pomáhá už ten pocit, že vás někdo poslouchá a vy cítíte, že nejste sami a že vás někdo podporuje. 
 • Najděte si čas na odpočinek, během kterého odložíte stranou své starosti a budete se věnovat pouze tomu, co vás skutečně těší. Přečtěte si knížku, kterou jste si koupili před několika měsíci. Objednejte si jídlo ze své nejoblíbenější restaurace. Nebo vyrazte načerpat síly do přírody. 
 • Udržujte vztahy se svým okolím. Silné rodinné vazby a dobří přátelé vám pomohou vypořádat se s životními stresy. Naopak kontakt s lidmi, kteří vaše duševní zdraví spíše poškozují, omezte na nutné minimum. 
 • Vyhraďte si čas na své zájmy, případně si najděte zcela nové koníčky, které vás přivedou na jiné myšlenky. 
 • Děláte práci, která vás baví a naplňuje? Pokud ne, možná je načase ji změnit. Ne vždy je to samozřejmě možné – v takovém případě můžete najít smysl například v pomoci druhým lidem, v dobrovolnictví nebo v charitě. 

duševní zdraví pohoda wellbeing

Zdroj: canva.com

Otestujte své duševní zdraví 

Jak jste na tom s duševním zdravím vy? Vyzkoušejte standardizované testy, které se běžně používají pro screening problémů v oblasti duševního zdraví. Začít můžete základním well-being testem, který slouží pro testování kvality aktuální duševní pohody. Další testy jsou pak specificky zaměřené na určité oblasti duševního zdraví, úzkost a depresi


Mějte na paměti, že standardizované testy jsou pouze orientační a nemají samy o sobě sloužit jako diagnostický nástroj. Pokud vaše výsledky naznačují zhoršený stav duševního zdraví, nebojte se obrátit na odborníka, který vám dokáže poskytnout komplexnější posudek a pomůže vám najít způsoby, jak se cítit lépe.

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první