Drogy za volantem: Co vám hrozí za jízdu pod vlivem drog?

U mladých řidičů do 25 let jsou alkohol a drogy za volantem zodpovědné za každou pátou oběť tragických nehod. Na podzim 2020 proto soud nově stanovil horní hranici koncentrace drog v krvi, od které se již jedná o trestný čin. Jaké postihy a tresty vám v případě řízení pod vlivem drog hrozí? 

Jak působí drogy na řidiče

Návykové látky, kam řadíme nejen drogy, ale také alkohol, ovlivňují řadu psychomotorických funkcí. Řidič pod vlivem drog jede rychleji, méně soustředěně a jelikož se prodlužuje jeho reakční doba, hrozí vyšší riziko, že v krizové situaci včas nedobrzdí. 

Každá návyková látka přitom člověka ovlivňuje trochu jiným způsobem a nese s sebou různá rizika, která řidič často přesně nezná. Jisté ale je, že každá změna v chování či myšlení může ovlivnit řidičský úsudek a vést k tragickému konci. 

Marihuana

Marihuana patří mezi konopné drogy a její účinnou látkou je delta-9-tetrahydracanabinol, známý pod zkratkou THC. Podle statistik se Česko dlouhodobě řadí k zemím s vysokým procentem uživatelů marihuany. V roce 2018 Češi ve věku 15–34 let obsadili třetí místo v porovnání s ostatními evropskými zeměmi a věková skupina 15–16 let se dokonce ocitla na špici nelichotivého žebříčku.

Jak marihuana ovlivňuje chování uživatele a jak konkrétně působí na řidiče? 

Účinky marihuany

Mezi žádané účinky marihuany patří především euforické pocity a stavy rozšířeného vědomí. Vyhledávaná je tráva také lidmi trpící chronickými bolestmi, od kterých jim pravidelné užívání ulevuje. V případě, že pod vlivem marihuany zasednete za volant, i pozitivní účinky opiátu ale znamenají vysoké riziko pro vás a další účastníky silničního provozu. 

Negativní účinky marihuany na řidiče:

 • snížení zájmu o okolí

 • silná únava nebo naopak euforie až agrese

 • neklid

 • nekritičnost

 • poruchy paměti, myšlení a koncentrace

 • zkreslení vnímání času a prostoru

 • zintenzivněné vnímání zvuků a barev

 • zhoršení koordinace pohybů

 • prodloužení reakčního času

Za jak dlouho se THC z těla odbourá?

Pozor na to, že při pravidelném kouření marihuany lze přítomnost THC v krvi nebo moči zjistit ještě několik týdnů po zapálení jointa. Doba, po kterou se dá THC zjistit, závisí především na předchozí intenzitě a délce užívání. 

Pokud si trávu vychutnáváte denně po několik měsíců, budou drogové testy z krve pozitivní 14 dní a testy z moči přibližně měsíc. Zapálíte si jen příležitostně? V krvi zůstanou detekovatelné stopy THC cca týden, zatímco v moči přibližně 14 dní. 

Tvrdé drogy

Mnohem větší riziko než marihuana představují tvrdé drogy – pervitin, amfetamin nebo extáze. Zatímco marihuana člověka spíše uklidní a zpomalí, tvrdé drogy, stejně jako alkohol, v něm vyvolávají ochotu riskovat. 

Po odeznění takzvané akutní fáze se naopak dostaví dramatický pokles výkonu, únava a snížení pozornost i schopnost koncentrace či ztráta orientace.

Negativní účinky tvrdých drog na řidiče:

 • přecenění vlastních schopností

 • nekritičnost 

 • roztěkanost 

 • neklid a nervozita 

 • podrážděnost až agresivita 

Oproti THC má tato skupina návykových látek jednu výhodu, a tou je horizont odbourání z těla, který je srovnatelný s alkoholem. Organismus je schopen tyto látky odbourat v řádech jednoho až tří dnů od posledního užití.

Drogy za volantem: Postihy a tresty 

Až do podzimu 2020 nebylo zcela jasné, jaké množství drog lze hodnotit jako přestupek a kdy se už jedná o trestný čin. U alkoholu je hranice stanovena jasně – v případě, že řidič za volantem nadýchá více než 1 promile alkoholu, je odpovědný za spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a nemine ho přiměřený trest.

Jak je to ale u drog? Už v roce 2014 byla stanovena spodní hranice, pod kterou se řidič nepovažuje za ovlivněného a v podstatě tedy může usednou za volant a řídit. U THC se jedná o 2 ng/ml, u pervitinu či kokainu 25 ng/ml. Podle expertů drogy pod touto hladinou nemají vliv na řidičské schopnosti.

Pokud se u řidiče prokázala hladina drog v krvi nad spodní hranicí, o závažnosti činu dosud rozhodovali znalci z oboru psychologie. Ti posuzovali, jak moc droga konkrétního šoféra ovlivnila. Řada případů řízení pod vlivem drog tak skončila jako přestupek.

Postihy a tresty za řízením pod vlivem drog v roce 2020

V listopadu 2020 stanovil Nejvyšší soud horní hranici koncentrace drog v krvi, podle které se již jedná o trestný čin. Řidič je tak trestně odpovědný za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, pokud se v jeho krvi nachází nejméně:

 • 10 ng/ml Delta-9-tetrahydrokanabinolu (9-THC)

 • 150 ng/ml Methamfetaminu,

 • 150 ng/ml Amfetaminu,

 • 150 ng/ml 3,4-Methylendioxymethamfetaminu (MDMA neboli extáze),

 • 150 ng/ml 3,4-Methylendioxyamfetaminu (MDA, droga podobná extázi)

 • 75 ng/ml Kokainu,

 • 200 ng/ml Morfinu.

Narozdíl od minulých let už není zapotřebí posudek psychiatra a celý soudní proces se tak značně zjednodušuje. A jaké postihy a tresty vám tedy při řízení pod vlivem drog hrozí?

Konkrétní tresty za řízení pod vlivem drog

Za řízení pod vlivem návykové látky hrozí řidiči ve správním řízení pokuta v rozmezí 2 500 až 20 000 Kč, zákaz řízení v délce 6 až 12 měsíců a ztráta 7 trestných bodů. 

V případě trestního stíhání pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky řidiči hrozí pokuta v rozmezí 25–50 000 Kč, zákaz řízení až na 10 let a trest odnětí svobody až na 3 roky. 

Jak se provádí drogové testy?

Narozdíl od testu na alkohol se drogové testy při silniční kontrole provádějí méně často. Důvodem je především vyšší cena samotného testu, proto se k němu přistupuje pouze v případě důvodného podezření.  

Test na drogy se provádí vždy dvakrát. Poprvé se jedná o test na místě kontroly – nejčastěji se jedná o jednorázový stírací test ze slin. Jeho výsledky jsou ale vždy pouze orientační, jelikož může naměřit stopy po drogách i týdny starých. Policie vám sice může na základě testu na drogy na místě zabavit řidičský průkaz, přistupuje k tomu ale jen u evidentních případů. 

V případě pozitivního orientačního testu se poté přistupuje k testu lékařskému, který má rozhodující váhu. Pokud i ten vyjde pozitivně, čeká vás nejenom adekvátní postih, ale také zaplacení testu. 

Zjistěte, jak jste na tom!

Drogy za volant nepatří! Ujistěte se, že ani vy neusedáte za volant pod jejich vlivem. Využijte k tomu domácí drogové testy, které koncentraci jedné nebo několika různých druhů drog zjišťují z moči, potu nebo slin. 

 • Drogové testy z moči – pro pravidelné testování se jedná o nejlepší variantu, která vás nezruinuje. Výsledek testu zjistíte po cca 5 minutách. 

 • Drogové testy ze slin – test se provádí ze slin a zda je pozitivní, či negativní zjistíte už po 10 minutách.

 • Multidrogový test – test použitelný pro univerzální testování z potu, stěru z kůže, ze slin nebo z moči ve formě kazety. Detekuje více než 12 nejčastěji užívaných drog z 5 základních skupin. 

 

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první