Drogy na pracovišti: Kdy můžete odmítnout test na drogy a alkohol?

Alkohol ani drogy na pracoviště nepatří – to víme všichni. Jak je to ale s testováním na přítomnost omamných látek v těle? Můžete výzvu zaměstnavatele k podstoupení testu odmítnou a pokud ano, za jakých okolností? A co vám hrozí, pokud testy potvrdí, že jste do práce přišli pod vlivem?

Co říká zákoník práce

Pití alkoholu a užívání drog je v pracovní době zakázané. Nic na tom nemění ani fakt, že jste právě na obědě s klientem nebo na pracovní cestě. A zákaz platí dokonce i v případě, že se na pracovišti nacházíte mimo pracovní dobu – večírek s kolegy proto uspořádejte raději někde jinde. 

Kdo smí v práci pít alkohol?

Samozřejmě existují výjimky. Jednou z nich jsou zaměstnanci pracující ve sklárnách a hutích, kteří v práci dostávají pivo, druhou pak logicky degustátoři, sommeliéři a sládci, kteří mají pití alkoholu doslova “v popisu práce”. 

Testování zaměstnanců na drogy

V případě, že vás zaměstnavatel vyzve k testu na alkohol nebo drogy, neodmítejte – porušili byste právní předpisy. Zaměstnavatel většinou jedná na základě podezření, že nejste zcela střízliví. Dechovou zkoušku na alkohol a test na drogy po vás ale může chtít doslova kdykoliv – preventivně i opakovaně. 

Kdy testování můžete odmítnout?

S testováním nemusíte souhlasit pouze tehdy, vyzývá-li vás k němu člověk, který k tomu nemá oprávnění. Podle zákona vás k testování musí vyzvat oprávněný vedoucí zaměstnance, kterému zaměstnavatel takovou pravomoc písemně svěřil.

První pozitivní test není průkazný

V případě testu na alkohol se provádí klasická dechová zkouška, v případě jiných drog vás čeká drogový test ze slin. Pokud test vyjde pozitivně, nevyhnete se lékařskému vyšetření z krve nebo moči, jehož výsledek je již průkazný a slouží jako případný důkaz u soudu. 

Odmítnout lékařské vyšetření se nevyplácí

Co když lékařské vyšetření z krve nebo moči odmítnete? V tom případě na vás zaměstnavatel bude hledět, jako kdybyste byl pod vlivem omamné látky. A s tím jdou ruku v ruce odpovídající sankce – pokuta nebo dokonce výpověď. 

Lékařské vyšetření

Dokud není lékařem potvrzeno, zda jste pod vlivem alkoholu nebo jiné látky, zaměstnavatel má povinnost uvolnit vás z výkonu práce. V případě, že se zaměstnavatelovy domněnky ohledně vašeho stavu ukáží jako falešné, šéf vám musí zameškanou pracovní dobu proplatit. Jestliže se naopak prokáže, že jste byli pod vlivem omamných látek, nejen že vám zameškaný čas nikdo neproplatí, ale navíc sami uhradíte náklady spojené s lékařským testem.

Jaký postih vás čeká?

Pozitivní test na alkohol či drogy ještě automaticky neznamená okamžité zrušení pracovního poměru nebo výpověď. O konečném postihu rozhoduje váš šéf, který se rozhoduje na základě míry vašeho provinění, ale také na základě vašeho dosavadního plnění pracovních úkolů. 

Trest tak může nabýt nejrůznějších podob – ústní domluvy, písemné výtky nebo zrušení odměn. V krajním případě může zaměstnavatel přistoupit k výpovědi nebo k okamžitému zrušení pracovního poměru bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Otestujte se sami!

Vymkla se vám z rukou narozeninová oslava nebo víkendová párty? Než se vydáte do práce, otestujte se na přítomnost alkoholu a drog pomocí domácích testů.

  • Alkoholový test z moči – jednoduchý test na přítomnost alkoholu v těle. Výsledek víte za 4–7 minut.

  • Drogové testy z moči – pro pravidelné testování se jedná o nejlepší variantu, která vás nezruinuje. Výsledek testu zjistíte po cca 5 minutách. 

  • Drogové testy ze slin – test se provádí ze slin a zda je pozitivní, či negativní zjistíte už po 10 minutách.

  • Multidrogový test – test použitelný pro univerzální testování z potu, stěru z kůže, ze slin nebo z moči ve formě kazety. Detekuje více než 12 nejčastěji užívaných drog z 5 základních skupin. 

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první