Co stojí za vznikem závislosti? Odpověď se skrývá v mozku

Ještě ve 30. letech se vědci domnívali, že závislost je výsledkem nedostatečně vyvinuté morálky a slabé vůle daného člověka. Dnes je všemu jinak. Na závislost se pohlíží jako na chronické onemocnění, během kterého dochází ke změnám mozku, a to jak na strukturální, tak i na funkční úrovni. 

Za vším hledej dopamin

V našem mozku se nachází oblast zvaná nuccleus accumbens, která bývá označována také jako centrum potěšení. To je zodpovědné za uvolňování dopaminu, neurotransmiteru, díky kterému jsme aktivní, sebevědomí a motivování. Problémem je, že dopamin se uvolňuje i po užití psychotropních látek, a to dokonce v mnohonásobně vyšším množství, než například po jídle či sportu. Schopnost určité látky vyvolat závislost se proto odvíjí od toho, jak rychle dokáže uvolnění dopaminu vyvolat a s jakou intenzitou.

dopamin a závislost

Nedostatek dopaminu? Na řadu přichází absťák

Návyková látka vyvolá doslova dopaminovou potopu v mozku, pro který je následně o mnoho náročnější vrátit se zpět do chemické rovnováhy. A začne nás trestat stavy, které známe jako abstinenční příznaky. A my nemůžeme jinak, než znovu sáhnout po oné návykové látce. 

Jakmile si mozek zvykne, vzniká závislost

Postupem času si ale mozek na přísun psychotropních látek zvykne. Produkce dopaminu klesne, některé dopaminové receptory dokonce zcela vypoví službu. Absťák se dostavuje mnohem dříve a vzniká fyzická závislost. A my, abychom dosáhli toho samého rauše jako na začátku, musíme sahat po stále větších a větších dávkách narkotik. 

dopamin a závislost

Jediným cílem se stane obstarání drogy

Nakonec dochází k naprosté reorganizaci motivačního centra, takže se naším jediným cílem stane obstarání a užití návykové látky. Zároveň výrazně klesá naše sebekontrola a zcela mizí vůle se závislostí skoncovat.  

Dá se závislost vyléčit?

Ano, dá! Pokud se jedná o vážnou formu, většinou se nasadí léky jako antidepresiva a antipsychotika, které mají za úkol opět nastolit chemickou rovnováhu v těle. V mírnějších případech se doporučuje terapie, cvičení a celkově zdravý životní styl.

dopamin a závislost

Závislost není projevem slabosti a zbabělosti

Závislost zcela jistě nelze považovat za projev slabosti a zbabělosti. Někteří lidé se rodí s přirozeně sníženou schopností vylučovat dopamin a potřebují ho doplňovat v mnohem větší míře než zdraví jedinci. Nejlepší volbou je samozřejmě zdravá strava a cvičení, ale ne každý žije v dostatečně podnětném a aktivním prostředí.

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první