Bere drogy? Jak poznat člověka závislého na kokainu?

Kokain je výsadou především celebrit a vrcholových manažerů, kterým dodává energii, kuráž a výdrž. Jak zjistit, jestli k nim nepatří i někdo z vašeho okolí? Poznat člověka závislého na kokainu je těžké, ale ne nemožné. Jakých známek byste si měli všímat, aby se vaše podezření potvrdilo?

Od koky ke kokainu

Stimulační účinky kokainu znali už Inkové tři tisíce let před naším letopočtem. Na rozdíl od dnešních uživatelů, kteří šňupají bílý prášek nebo si ho v rozpuštěné formě píchají do žíly, si Inkové vystačili se žvýkaním listů keře rudodřev koka. K izolaci kokainu z rostliny koka došlo mnohem později – konkrétně  ve druhé polovině 20. století. 

Droga jen pro vyvolené

Kokain (koks, koksík, kokeš, kokos nebo taky sníh) se ještě před válkou rozšířil mezi smetánkou, která mu zůstala věrná dodnes. Mezi nejčastějí uživatele kokainu patří celebrity, vrcholoví manažeři nebo takzvaná zlatá mládež, kterou sponzorují rodiče. Kvalitní kokain je totiž poměrně drahá zábava. Gram kokainu vás vyjde minimálně na dva tisíc korun a podle některých zdrojů i na tři až čtyři tisíce korun. To z něj dělá takzvanou statusovou drogu, jejímž užíváním dává člověk najevo, že na to má.

Jak poznat člověka závislého na kokainu?

Užívání kokainu zpočátku nedoprovází téměř žádné příznaky. Když už se projeví, často připomínají běžné zdravotní neduhy, jako je rýma, a je tak poměrně snadné je přehlédnout. Pokud máte dojem, že váš partner, dítě nebo kamarád užívá kokain, následující znaky mohou (ale nutně nemusí) vaše podezření potvrzovat:

 

  • Bílý prášek na nose a na oblečení. Kokain je bílý prášek, který se běžně šňupe nosem. To znamená, že často zanechává stopy, kterých si můžete všimnout.

  • Popotahování nosem nebo časté krvácení. Kokain poškozuje nosní sliznici, což může vést jednak k častému krvácení z nosu, jednak k neustálému popotahování, jako kdyby měl dotyčný člověk rýmu.

  • Zarudlé oči. Kokain je stimulant, který (stejně jako marihuana) způsobuje zarudnutí očí. Červené oči a skelný pohled v neobvyklou denní dobu mohou být známkou užívání kokainu.

  • Rozšířené zornice. Pokud má dotyčný člověk výrazně rozšířené zornice i v dobře osvětlené místnosti, nejspíš nedávno užil drogu (nemusí to být ale nutně kokain).

  • Vpichy po jehle. Těžcí uživatelé  si někdy kokain rozpouští a vstřikují přímo do žÍly. Podívejte se, zda na rukou předloktí, chodidlech a nohách nenajdete drobné vpichy, které by mohly svědčit o užívání kokainu.

  • Nepřirozené chování. Kokain vyvolává až nepřirozeně euforickou náladu, která se může projevovat častým smíchem, ale také agresivní nebo impulzivní chování. Sledujte, zda dotyčný člověk nevykazuje chování, které se výrazně liší od toho, jak se chová běžně.

  • Časté opouštění místnosti. Účinky kokainu jsou krátkodobé, uživatelé proto častěji odcházejí z místnosti například na toaletu, aby si dopřáli další dávku.

  • Dojezd a výkyvy nálad. Po vyprchání účinků kokainu se mohou dostavit letargické až depresivní pocity. Všímejte si těchto výkyvů nálad.

  • Změny v chování. Těžce závislí uživatelé jsou schopni udělat téměř cokoliv pro to, aby si opatřili další dávku kokainu. Jejich život se točí pouze kolem návykové látky, takže zanedbávají své povinnosti, odcizují se rodině i přátelům a nevěnují se svým zálibám.

  • Finanční potíže. Kokain je velmi drahá droga, proto se může stát, že dotyčný člověk má najednou hluboko do kapsy. Možná vás žádá o půjčky, aniž by pro to měl věrohodné vysvětlení, nebo si peníze opatřuje nelegálním způsobem. 

Jak vzniká závislost (nejen) na kokainu?

Každá závislost začíná v mozku, jehož fungování značnou měrou ovlivňují neurotransmitery – chemické látky přenášející vzruchy. K nim se řadí dopamin, trefně označovaný jako hormon štěstí, který se uvolňuje při příjemném zážitku nebo podnětu, ale také na popud návykové látky.

 

Jakmile si ale tělo na zvýšenou produkci dopaminu navykne, přestává mu stačit a vyžaduje ho stále více. To znamená, že člověk musí přijímat drogu stále častěji a ve větším množství, aby dosáhl stejného pocitu jako na začátku. Začarovaný kruh se uzavírá v momentě, kdy se po vysazení drogy dostaví abstinenční příznaky a člověk začíná drogu brát už jen proto, aby je potlačil. 

 

A jak je to konkrétně se závislostí na kokainu? Kokain patří ke tvrdým drogám. Vypěstovat si na něm závislost trvá různě dlouhou dobu, u někoho jde o týdny, u jiného o měsíce, či dokonce roky. I proto se lidé často mylně domnívají, že kokain lze brát rekreačně bez vážnějších následků. Odborníci ale varují, že nezvládnutí užívání kokainu vede k těžké nejen fyzické, ale také psychické závislosti, která člověka dokáže zničit.

Jaké účinky má kokain?

Inkové žvýkali listy koky, protože jim dodávala energii, zvyšovala jejich sílu a výdrž, a navíc dokázala tlumit bolest. Pro ty samé účinky je kokain oblíbený i dnes. Jedná se o stimulační drogu, jejíž efekt nastupuje téměř okamžitě a trvá 30–90 minut. Kromě již zmíněného podporuje sebevědomí, navozuje euforickou náladu a zlepšuje sexuální prožitky. Lidé, kteří mají běžně problémy se prosadit, po kokainu zjišťují, že jsou asertivnější a rozhodnější.

 

Kokain působí na každého jinak v závislosti na jeho citlivosti vůči droze, ale také v závislosti na kvalitě a množství kokainu, déle užívání nebo momentální náladě a zdravotním stavu

Co způsobuje kokain?

Zpočátku kokain nezanechává žádné výraznější následky na zdraví uživatele, proto je někdy považován za “čistou” drogu nebo za drogu, která je (alespoň při rekreačním užívání) bezpečná. Tento dojem posilují i celebrity, které se k užívání kokainu mnohdy hrdě hlásí.

 

Ve skutečnosti je kokain droga jako každá jiná. Představuje zátěž zejména pro srdce, způsobuje vysoký krevní tlak, může vyvolávat arytmie, závratě, nevolnost, nervozitu nebo pocení. Dlouhodobé užívání narušuje nosní sliznici a může vést ke ztrátě čichu a častému krvácení z nosu. Projevit se mohou také příznaky podrážděnosti, sklony k paranoidnímu prožívání nejrůznějších situací a neadekvátní, často agresivní reakce. Paranoia a kombinace s dalšími rizikovými faktory může vést až k psychotickým stavům

 

Zvlášť nebezpečné je užívání kokain společně s alkoholem nebo heroinem, které může vést k infarktu nebo jinému srdečnímu onemocnění, k záchvatu nebo k mrtvici.

Jak dlouho zůstává kokain v těle?

Rychlost odbourávání drogy ovlivňuje celá řada faktorů – především množství drogy a způsob jejího užití, v menším míře také pohlaví, věk, hmotnost a zdravotní stav uživatele nebo rychlost jeho metabolismu. Na konec závisí také na způsobu testování. Konkrétně kokain zůstává detekovatelný v krvi 1–2 dny po užití, v moči 3–4 dny po užití a ve vlasech dokonce až 90 dní po užití.

 

Mohlo by se vám hodit:

Léčba závislosti na kokainu

Léčba závislosti na kokainu nejčastěji zahrnuje hospitalizaci pacienta, ambulantně probíhá jen v případě nerozvinuté závislosti. Většina pacientů se rozhodne podstoupit léčbu v soukromém sanatoriu, jen menšina vyhledává státní léčebny. Důvod je prostý – uživatelé kokainu zpravidla patří k vyšší vrstvě společnosti a často se jedná o veřejně známé osobnosti, kterým prostředí soukromé léčebny zajišťuje nejvyšší možnou míru soukromí.

Jak probíhá odvykání od kokainu?

Aby bylo odvykání od kokainu úspěšné, léčbu medikamenty doplňuje psychoterapie. V první fázi přicházejí ke slovu psychofarmaka – léky, které tlumí nepříjemné abstinenční příznaky a pomáhají tak člověku vytrvat v odvykání. Poté nastupuje kognitivně-behaviorální terapie, která pacientovi pomáhá rozklíčovat příčinu jeho závislostního chování. Ruku v ruce s léčbou závislosti na kokainu by měla jít změna životního stylu. Člověk abstinující od drog by se měl vyhýbat lidem i situacím, které mu užívání návykové látky mohou připomínat, měl by dodržovat zdravou životosprávu, věnovat se sportu a najít si smysluplného koníčka.

Related products

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první