- today
- label Články
- favorite 0 likes
- comment 0 comments
Odvykání od cigaret často provází nutkavá chuť si zapálit. Jak ji potlačit, abyste konečně zvítězili nad svou závislostí? Přinášíme vám sedm jednoduchých tipů, které vám pomohou skoncovat s kouřením jednou provždy.
-
Zhluboka dýchejte
Když vás přepadne chuť na cigaretu, nejtěžší bývá překonat prvních 10 minut. Místo toho, abyste se mučili myšlenkami na cigaretu, začněte se soustředit na svůj dech. Nádech nosem, výdech ústy. Dopřejte si několik hlubokých nádechů a výdechů, při kterých budete vnímat pohyby hrudníku.
-
Změňte své návyky
Chuť na cigaretu má většina kuřáků spojenou s určitými činnostmi, které se pravidelně opakují. Na vás teď je, abyste tento zvyk odbourali a nahradili jiným, který nebude spojený s kouřením. Jestliže jste byli zvyklí zapálit si cigaretu k první ranní kávě, naučte se místo toho pít čaj. Pokud jste si rádi vychutnali cigaretu po obědě nebo po večeři, jděte se raději projít.
-
Naučte se zvládat stres
Pomáhá vám cigareta zmírnit stres, úzkost nebo nervozitu? Pak je pravděpodobné, že ve vypjatých situacích pocítíte chuť si zapálit. Naštěstí existuje nespočet vhodnějších a pro tělo zdravějších způsobů, jak se vyrovnat se stresem. Vyzkoušejte meditaci, cvičení jógy nebo mindfulness techniky.
-
Napijte se vody
Jakmile vás přepadne chuť na cigaretu, zkuste ji zapít. Za tímto účelem mějte po ruce sklenku vody nebo hrnek bylinkového čaje. Naopak si dejte pozor na kávu a alkoholické nápoje, které se často konzumují společně s cigaretou a mohou tak vaši touhu po nikotinu ještě posílit.
-
Odejděte z místa, kde se kouří
Zapálená cigareta, linoucí se kouř, ale i samotný pohled na někoho, kdo kouří – to vše může vyvolat chuť na cigaretu, čemuž se při odvykání chcete vyhnout. Pokud si tedy někdo ve vašem okolí zapálí cigaretu, jednoduše odejděte. Další možností je dotyčného požádat, aby ve vaší přítomnost nekouřil – připravte se ale na to, že vaší prosbě nemusí vyhovět.
-
Zabavte ruce a ústa
Psychosociální závislost na cigaretách se mimo jiné projevuje potřebou držet cigaretu v ruce nebo ji vkládat do úst (tzv. orální fixace). Obě potřeby ale naštěstí snadno naplníte, aniž byste přiživovali svou závislost na kouření. Prázdné ruce zabavíte obyčejnou propiskou, antistresovým míčkem, ale také úklidem nebo vařením. A co do pusy místo cigarety? Řešení nabízejí elektronické cigarety nebo nikotinové žvýkačky, které vám zejména zpočátku výrazně usnadní odvykání od nikotinu. Postupem času byste ale i tuto náhražku měli vyměnit za klasické žvýkačky, bonbony nebo jinou pochutinu vlastního výběru, která neobsahuje nikotin.
-
Mějte přítele na telefonu
Chuť na cigaretu dokáže člověka přepadnout zcela nečekaně. Právě pro tyto případy je k nezaplacení, pokud máte přítele na telefonu, který vám v těžké chvíli poskytne podporu a připomene vám, proč jste s odvykáním od cigaret v první řadě začali. Kdo bude vaší SOS osobou, záleží čistě na vás. Mělo by se ale jednat o člověka, kterému plně důvěřujete a můžete se na něj spolehnout. Pokud nikoho takového ve svém životě nemáte, můžete využít bezplatnou Národní linku pro odvykání kouření (, která funguje každý všední den od 10 do 18 hodin.
Z případného neúspěchu si nic nedělejte
Věděli jste, že průměrný kuřák za svůj život absolvuje až 6 odvykacích pokusů? Pokud tedy při odvykání sklouznete opět k cigaretě, nevyčítejte si to. Uvědomte si, co vás dovedlo k tomu, že jste si opět zapálili, a pusťte se do dalšího odvykacího pokusu. Pomůže, pokud se svěříte své rodině, přátelům nebo kolegům v práci. Kdo ví, možná se mezi nimi najde někdo, kdo si prochází něčím podobným. Vzájemně se můžete motivovat a pomocí domácího testu na nikotin ze slin ověřovat, zda jste skutečně odhodlaní skoncovat s kouřením.
Related products
25x Test na nikotin ze slin
Rychlý a citlivý test pro kvalitativní detekci Cotininu (metabolitu nikotinu) v lidských slinách...
Komentáře (0)