4 tipy, jak překonat závislost

Zvládli jste ten nejtěžší počáteční krok a uznali jste, že jste prostě závislí? Je úplně jedno na čem – jestli na alkoholu, na cigaretách, na drogách, gamblerství či sexu a podobně? Teď vás čeká další obtížný krok – a to je překonání závislosti samotné. Nebudeme si nic nalhávat, bude to těžké, ale to, co potřebujete nejvíce, je silná vůle, odhodlání a následující čtyři kroky!

1. Přesvědčte sami sebe, že se svou závislostí opravdu skoncujete

Sepište si vše špatné, v čem vám vaše závislost škodí. Jedině tak si uvědomíte, co všechno vám závislost bere a jak vás ohrožuje – jistě vám to pomůže při rozhodování.

Sepište si vše pozitivní, čeho byste chtěli dosáhnout bez své závislosti - Když jste si sepsali negativa, už se vám bude lépe přemýšlet o tom pozitivním, co vám může tato změna přinést a co všechno byste mohli dokázat – ale jedině střízliví.

2. Vše si dokonale naplánujte

Určete si pevné datum, kdy se do toho opravdu pustíte. Samozřejmě to nemusí být hned zítra, ale musíte mít nějaký pevný bod, u kterého začnete. Nejlepší je si stanovit datum zhruba za čtrnáct dní, abyste měli dostatečný čas na psychickou, ale i fyzickou přípravu.

3. Přijměte pomoc

Svěřte se do péče odborníků. Nedělejte si iluze, že byste to mohli zvládnout všechno sami. Přijde slabá chvilka a všechno se vám zhroutí jako domeček z karet. Najděte si pro jistotu odborníka, který vám v tomto případě dokáže ihned pomoci.

4. Překonejte abstinenční příznaky

Vždy se držte svého plánu. Když už nastane ten den, který jste si stanovili, držte se ho pevně. První dny nebudou vůbec nic lehkého, určitě se dostaví abstinenční příznaky – ale myslete na to, že čím déle je zvládnete vydržet, tím dál jste se dostali na své cestě ze závislosti. Takže je třeba vytrvat a udržet si pevnou vůli. Spousta závislých to už zvládlo, tak proč byste zrovna vy neměli být ti další?

Komentáře (0)

Zatím nikdo nekomentoval, můžete být první